Panele tarasowe. Jakie deski wybrać na taras?

Nosisz się z myślą o wybudowaniu własnego tarasu? Szykujesz remont balkonu i chcesz wiedzieć, jakie deski najlepiej sprawdzą się do tego przedsięwzięcia? A może nosisz się z myślą o dodaniu tarasu do swojego projektu deweloperskiego? Niezależnie od tego, która z powyższych możliwości jest Ci najbliższa, niniejszy artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości w zakresie paneli i desek tarasowych.

Reklamy

Najpopularniejsze rodzaje desek tarasowych – wady i zalety

Dostępnych jest kilka rodzajów desek tarasowych, z których każdy ma swoje unikalne cechy. Do najpopularniejszych rodzajów desek tarasowych należą następujące panele.

Kompozytowe deski tarasowe

Panele tarasowe kompozytowe najczęściej wykonane są z mieszanki przetworzonego tworzywa sztucznego i wysokiej jakości mączki drzewnej drzewnych. Deski tarasowe z kompozytu są bardzo wytrzymałe, odporne na gnicie i insekty, a przy tym nie wymagają nawet minimalnej konserwacji. Wystarczy je regularnie przecierać, aby ich czas eksploatacji sięgał do 20 lat. Deski tego typu są dostępne w szerokiej gamie kolorów, a niektóre są nawet zaprojektowane tak, aby idealnie imitować wygląd naturalnego drewna. Podsumowując, panele tarasowe kompozytowe mają wszystkie zalety drewna i żadnych jego wad.

Reklamy

Drewniane deski tarasowe

Drewniane deski tarasowe wykonane z naturalnego drewna, takiego jak dąb, klon, brzoza są one bardzo atrakcyjne i nadają przestrzeni zewnętrznej ciepłego, stylowego wyglądu. Wymagają jednak regularnej konserwacji, aby zapobiec gniciu i uszkodzeniu przez owady i czynniki atmosferyczne, a przy tym nie są tak bezpieczne z uwagi na drzazgi i brak powłoki antypoślizgowej.

Deski tarasowe PCV

Deski tarasowe tego typu są wykonane z rodzaju tworzywa sztucznego zwanego polichlorkiem winylu (PVC). Są bardzo trwałe i wymagają minimalnej konserwacji, ponieważ cechuje je odporność na wilgoć, gnicie i insekty. Deski tarasowe PCV są dostępne w szerokiej gamie kolorów i stylów, jednak zazwyczaj nie wyglądają tak estetycznie jak deski kompozytowe lub drewniane.

Bambusowe deski tarasowe

Bambusowe deski tarasowe są opcją przyjazną dla środowiska, ponieważ bambus jest wysoce odnawialnym zasobem. Są one bardzo trwałe i odporne na wilgoć, co czyni je dobrym wyborem dla przestrzeni zewnętrznych. Jednak ich wadami jest bardzo wysoka cena i kiepska dostępność w polskich warunkach.

Jakie deski tarasowe wybrać?

Deski tarasowe odznaczają się zdecydowanie najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Deski tego typu są wytrzymałe i solidne, a przy tym nie ustępują drewnu pod względem walorów estetycznych. Co więcej, deski kompozytowe nie wymagają konserwacji i są bezpieczne dzięki powłoce antypoślizgowej, dlatego to właśnie one najkorzystniej wypadają na tle innych wariantów.


tekst i fot. mat. partnera