23 grudnia 2024

Parlamentarna debata o hrubieszowskich podziemiach

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie chcą zostać posłankami. Nie zamierzają jednak startować w najbliższych wyborach, ale wziąć udział w tegorocznej sesji Parlamentu Dzieci i Młodzieży. By tak się stało, organizują otwartą debatę, której tematem będą hrubieszowskie podziemia.

Reklamy

 

Do udziału w dyskusji, która odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia w południe w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, uczennice II klasy „Staszica” – Weronika Grądzka i Agnieszka Szpyrka, zaprosiły m.in. przedstawicieli Stowarzyszenia „Podziemny Hrubieszów”, urzędu miasta, Muzeum im. St. Staszica, a także regionalistów i młodzież szkolną. Pomysłodawczynie debaty liczą również na obecność mieszkańców, którzy będą się mogli dowiedzieć nie tylko co już odkryto w hrubieszowskich podziemiach, ale także jak można wykorzystać ten potencjał dla rozwoju miasta i skąd wziąć na to pieniądze.

Część podziemnych korytarzy z początku 19 wieku odkryli członkowie Stowarzyszenia „Podziemny Hrubieszów”, któremu przewodzi archeolog Marek Poznański. Tunele mają około 3 metrów wysokości i prawie 2,5 metra szerokości, ale w niektórych miejscach trzeba je jeszcze oczyścić. Na podstawie porozumienia burmistrza z dyrektorem miejscowego zakładu karnego, mają się tym zająć, m.in. osadzeni, którzy powinni rozpocząć porządki w najbliższych dniach. – Niebawem ogłosimy też przetarg na wykonanie inwentaryzacji podziemi, a potem będzie trzeba przygotować dokumentację techniczną. Wszystko po to, by móc się starać o dofinansowanie z Unii Europejskiej, które pozwoli nasze podziemia odkryć, wyeksponować i udostępnić turystom – zapowiada zastępca burmistrza Hrubieszowa Marta Majewska.

Reklamy

Wykorzystanie zabytkowych podziemi to także jeden z elementów „Modelowej rewitalizacji miasta”, którą doceniło Ministerstwo Rozwoju. Na jej opracowanie Hrubieszów pozyskał ponad 2 miliony 670 tysięcy złotych, z których część zostanie wykorzystana na opracowanie dokumentacji technicznej do planowanego projektu. Oprócz tego, w tegorocznym budżecie samorząd zabezpieczył pieniądze na wykonanie inwentaryzacji podziemi. 

W województwie lubelskim resort wybrał tylko trzy takie projekty. Oprócz Hrubieszowa pieniądze na „modelową rewitalizację” otrzymają Lublin i Opole Lubelskie.

Reklamy

ias24.eu