4 maja 2024

Pielgrzymka do Lourdes – czy warto?

Objawienia maryjne umożliwiają wiernym głębsze, pełniejsze przeżywanie ostatecznego Objawienia Jezusa. Na przestrzeni wieków Matka Boska ukazywała się różnym osobom – pochodzili oni z odmiennych warstw społecznych, a także byli w innym wieku. Maryja ukazywała się na wiele sposobów, czemu towarzyszyły pewne cuda. Wśród miejsc jej objawień można wyróżnić Lourdes. Obecnie wielu wiernych pielgrzymuje do tego miejsca – czy warto?

Objawienia maryjne w Lourdes

Matka Boska kontaktowała się z ludźmi poprzez różne sposoby – niekiedy posługiwała się wizerunkami, to znaczy obrazami czy rzeźbami, a innym razem wykorzystywała dochodzący z wnętrza głos. Co więcej, czasem objawiała się poprzez światłość bądź sprawiała, że dane osoby posiadają pewne przeświadczenie o jej obecności. Wszystkie wspomnienia o objawieniach maryjnych łączy jednak przedstawienie Matki Bożej jako pięknej, promieniującej światłością kobiety – tak było również w przypadku objawień w Lourdes.

W 1858 roku rozpoczęła się seria objawień „Pięknej Pani” – doświadczyła ich 14-letnia Bernadeta Soubirous. Miało to miejsce w grocie Massabielle zlokalizowanej w pobliżu Lourdes we Francji. Dziewczyna doznała osiemnastu objawień, które występowały od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku. Świadkami wspomnianych objawień byli zbierający się w grocie mieszkańcy Lourdes, który wybierali się tam na odpoczynek. Dwanaście dni później miejscowy biskup zdecydował się na powołanie komisji, aby zbadała ona sprawę objawień. W 1862 roku zostały one uznane za autentyczne, o czym w imieniu Kościoła orzekł biskup Laurence.  

Podczas objawień Białej Pani w grocie pojawiło się źródło wody. Niedługo potem miał miejsce pierwszy cud, kiedy to mieszkanka Lourdes zamoczyła w wypływającej ze źródła wodzie sparaliżowaną rękę – wtedy została ona uleczona.

Uzdrowienia w Lourdes

Od chwili pojawienia się źródła w grocie uznano około 7 tysięcy przypadków uzdrowień następujących po obmyciu się jego wodzie. Wśród nich można wyróżnić 70 cudów oficjalnie uznanych przez Kościół katolicki – nie można ich wyjaśnić na podstawie aktualnej wiedzy medycznej. Ostatnim z nich było uzdrowienie Bernadette Moriau w 2008 roku.

Od 1905 roku w sanktuarium działa lekarskie biuro – przyjmuje ono zgłoszenia przypadków uzdrowień, a następnie przeprowadza wstępną konsultację z lekarzami w Lourdes. Pozytywny wynik wstępnego dochodzenia wiąże się z przekazaniem sprawy medycznemu komitetowi. Rozpoczyna on wtedy własne dochodzenie, aby następnie wydać orzeczenie dotyczące tego, czy przypadek jest, czy może nie jest wytłumaczalny z punktu widzenia aktualnego stanu medycznej wiedzy.

Pielgrzymka do Lourdes – dlaczego warto?

Bernadeta Soubirous podczas objawień usłyszała od Matki Bożej słowa „Idź do źródła, napij się z niego i obmyj się” – obecnie co roku sześć milionów wiernych wypełnia to polecenie Maryi, wybierając się na pielgrzymkę do Lourdes.

Matce Bożej z Lourdes zostały w szczególny sposób przypisane cudowne uzdrowienia. Odkryj artykuły zadedykowane Madonnie z Lourdes: https://www.holyart.pl/specjalne-okazje/matka-boza-z-lourdes.

Warto wybrać się na pielgrzymkę do Lourdes, aby wziąć uzdrawiającą kąpiel – aby zapewnić pielgrzymom wygodę, zbudowano specjalne kamienne wanny umożliwiające zanurzenie się. Co więcej, wokół groty zostały zamontowane krany, dzięki którym można napełnić wodą naczynia. Wierni powinni rozważyć pielgrzymkę, gdyż umożliwia ona poddanie się refleksji nad swym życiem. Należy jednak zaznaczyć, że nie tylko osoby wyznające wiarę katolicką przybywają do francuskiej miejscowości – wybierają się tam również m.in. agnostycy pragnący zgłębiać swe duchowe życie.

Pielgrzymki do Lourdes  ciekawostki

Lourdes to miejscowość, do której przybywa niemała ilość pielgrzymów – na pielgrzymkę decydują się jednak nie tylko chorzy. Od 1873 roku odbywa się organizowana z inicjatywy ojców asumpcjonistów francuska pielgrzymka narodowa. O ile w pierwszej pielgrzymce wzięło udział 492 osób, obecnie decyduje się na to około 6-8 tysięcy. Co więcej, do Lourdes od ponad 60 lat przybywa międzynarodowa pielgrzymka wojskowa. Chociaż w pierwszej z nich wzięli udział tylko żołnierze francuscy oraz niemieccy, do udziału w kolejnych zaproszono również żołnierzy z innych zakątków świata: Europy, Australii i Ameryki Północnej.

Warto także wspomnieć, że kiedy Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, jako jego datę wybrano 11 lutego – dzień pierwszego objawienia maryjnego w Lourdes. Centralne obchody tego dnia odbyły się w tej francuskiej miejscowości w latach: 1993, 2004 oraz 2008.

W 1858 roku 14-letnia Bernadetta doznała objawień Matki Bożej – ujrzała ona wtedy w grocie Białą Panią. Maryja wzywała podczas nich do modlitwy oraz pokuty, prosząc przy tym o wybudowanie kościoła w miejscu, w którym dochodziło do objawień. Od tamtej chwili do Lourdes przybywają pielgrzymi, aby oddać się religijne refleksji czy wziąć uzdrawiającą kąpiel.


tekst i fot. mat. partnera