26 maja 2024

Pierwsza taka projekcja w hrubieszowskim kinie

W najbliższą środę 19 września w kinie Hrubieszowskiego Domu Kultury odbędzie się pierwsza projekcja filmowa z audiodeskrypcją przeznaczoną dla osób niewidomych i słabowidzących.

Audiodeskrypcja to dodatkowy komentarz, pojawiający się między dialogami. Zawiera m.in.: opis wyglądu bohaterów, zmieniającej się mimiki twarzy, miejsca i przebiegu akcji, a także scenerii, strojów oraz trudnych do rozpoznania dźwięków. Według autorów pomysłu, audiodeskrypcja ma nie tyle opowiedzieć film, co pomóc zrozumieć fabułę i umożliwić samodzielną interpretację niedostępnych dla niewidomych treści wizualnych. 

– Inicjatorami tego pokazu są przedstawiciele naszego koła Polskiego Związku Niewidomych. To na ich zaproszenie do Hrubieszowa przyjedzie kopia filmu „Bitwa Warszawska 1920” i sprzęt, którego kina zwykle nie posiadają – wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor HDK Emilia Feliksiak. Projekcja, która będzie dostępna dla osób z dysfunkcjami wzroku za darmo, rozpocznie się o 19.00. 

Dyrektor Feliksiak przyznaje, że sama jest ciekawa jak tego typu przedsięwzięcia realizowane są w praktyce i nie wyklucza, że jeśli zainteresowanie będzie odpowiednio duże, w przyszłości pomysł będzie kontynuowany. 


Źródło: ias24.eu