Planowanie monitoringu, czyli jak prawidłowo rozmieścić kamery w firmie?

Systemy monitoringu w firmie już od dawna nie są zwykłą fanaberią, lecz bardzo poważnym, a co najważniejsze skutecznym systemem ochrony mienia firmy. Pamiętać jednak trzeba o tym, że skuteczne działanie systemu monitoringu w ogromnym stopniu zależy od tego, jak zostanie on skonstruowany. Nic więc dziwnego, że tak często podczas montażu pada pytanie, jak rozmieścić kamery w firmie? Gdzie je najlepiej zamontować i co powinno zostać nimi objęte?

 

Obiekty, które powinny być objęte monitoringiem w firmie

Z całą pewnością najważniejszą sprawą podczas konstruowania systemu monitoringu w firmie jest kwestia tego, które dokładnie obiekty powinny zostać objęte monitoringiem. Skuteczność, która wynika bezpośrednio z efektywności działania systemu, bezpośrednio wpływać będzie na jego zasadność i efekt działania.

Jakie zatem obiekty powinny być objęte monitoringiem? W głównej mierze te, które umożliwiają wejście na teren firmy. Mowa tu jest o drzwiach wejściowych, garażowych, frontowych i ogrodowych. Nie można jednak zapominać także o oknach – nie tylko tych parterowych, lecz również tych na piętrze, jeśli istnieje do nich dobry dostęp np. po tarasie. Kamera powinna obejmować wszystkie te miejsca, poprzez które możliwe jest dostanie się do wnętrza budynku lub na teren firmy.

Sprawdź ofertę: Monitoring – KSK Lublin

Gdzie najlepiej zamontować kamery monitoringu?

Zupełnie osobną sprawą jest to, gdzie kamery powinny się znaleźć. Z jednej strony muszą one obejmować możliwie największy zakres i kąt widzenia, lecz z drugiej strony nie powinny być zbyt dobrze widoczne, oraz znajdować się w takiej pozycji, która umożliwi np. ich uszkodzenie przez osobę próbującą wtargnąć do środka budynku.

Z tego powodu zdecydowanie najlepszym miejscem na montaż kamery jest dach. W takim wypadku kamera skierowana zostanie w dół, co dodatkowo poprawi jej zakres widzenia. Pamiętać jednak trzeba o tym, że często takie umiejscowienie kamery spowoduje, że trudno będzie nagrać twarz napastnika. W przypadku zasłonięcia przez niego głowy np. kapturem, z takiej pozycji kamery twarz będzie zupełnie niewidoczna. W tym celu dobrze jest mieć drugą kamerę położoną nieco niżej, tak aby obraz z obu kamer się uzupełniał.

Jak prawidłowo rozmieścić kamery w firmie?

Rzecz jasna poprawne umiejscowienie kamer nie ogranicza się tylko do tego, aby zachować możliwie najlepszy punkt widzenia dla obiektywu. Konieczne jest zadbanie również o takie sprawy jak, chociażby nasłonecznienie. Może się bowiem okazać, że o pewnej porze dnia w obiektyw kamery świecić będzie bardzo silne słońce, uniemożliwiające zarejestrowanie czegokolwiek. Dodatkowo pamiętać trzeba o tym, aby zakres widzenia nie był ograniczony np. przez różnego rodzaju belki i elementy dachu. Jest to szczególnie ważne w przypadku kamer ruchowych, które w jednej pozycji mogą działać poprawnie, lecz po przekręceniu się o kilkanaście stopni natrafią na przeszkodę ograniczającą jej ruch, lub też zakres widzenia.

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, instalując system kamer, to maksymalne minimalizowanie tzw. martwego pola. Jest to miejsce, którego nie obejmuje żadna kamera. W tym celu bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie kamer w taki sposób, aby każda z nich obejmowała maksymalnie duży obszar, lecz z uwzględnieniem tego, że żaden nie może być pominięty.

Zasilanie kamer monitoringu

Projektowanie systemu monitoringu firmy to wiele najróżniejszych zagadnień, które trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chce się posiadać system działający pewnie i efektywnie. Jednym z najpoważniejszych wyzwań jest kwestia zasilania. I nie ma tu znaczenia czy korzysta się z kamer przewodowych, czy też wykorzystujących najróżniejsze technologie bezprzewodowego przesyłania danych. Każda z tych kamer musi posiadać zasilanie umożliwiające jej prace.

Bez względu na technologie przesyłu danych, kamery zasilane mogą być na dwa sposoby. Po pierwsze przy pomocy zasilacza, który podłączony będzie do sieci, lub też przy pomocy zasilania centralnego. Pierwsza możliwość jest często trudna do realizacji, ponieważ wymaga dostępu do sieci elektrycznej, co w przypadku instalacji zewnętrznych, często rozmieszczonych daleko w terenie, może okazać się niemożliwe. Z tego powodu często lepszym pomysłem jest zasilanie centralne, które swoje działanie opierać może nawet na jednym przewodzie instalacyjnym, którym jednocześnie przesyłany może być także sygnał wideo.

 

(tekst i fot. mat. partnera)