22 stycznia 2025

Plusy i minusy monitoringu w miejscach publicznych

O skuteczności, zaletach oraz minusach systemów monitoringu wizyjnego bardzo dużo się mówi. Jak w przypadku wszystkich nowoczesnych i powszechnie stosowanych rozwiązań, można w tej dyskusji usłyszeć zarówno głosy przychylne, jak i głosy sprzeciwu. Zainteresowanie tematem z pewnością nie powinno nikogo dziwić. Kamery obserwują w końcu nasze życie od dawna. Właściwie niemalże w każdym miejscu publicznym można się z nimi zetknąć. Raczej nie zwracamy na nie uwagi, jednak gdy uświadomimy sobie skalę zjawiska, możemy poczuć się nieswojo. Jakie plusy i jakie minusy można w tym przypadku wynotować? Spróbujemy zrobić to w niniejszym artykule.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Zacznijmy więc od minusów. Z pewnością wielu przeciwnikom wszechobecnego monitoringu nie podoba się stała kontrola i naruszanie prawa do prywatności. Kamera w przejściu podziemnym czy tramwaju może nikomu nie przeszkadzać, ale umieszczenie tego urządzenia w toalecie publicznej czy w szatni sklepu odzieżowego może wywoływać bunt i niezadowolenie. Podobnie jest w przypadku monitoringu miejsca pracy. Pracownicy czują się, jakby przez cały czas byli podejrzewani o nieuczciwość, brak chęci do pracy, wykorzystywanie czasu na inne, niepożądane aktywności. Budzi to ich niechęć, czują się nieswojo. Brak ufności kierownictwa firmy w stosunku do nich (tak właśnie często odbierany jest monitoring), może negatywnie wpływać na ich stosunek do pracy i przełożonych. A już z pewnością bardzo negatywnie wpływa na atmosferę. Dlatego też właściciele firm powinni bardzo dobrze przemyśleć i starannie zaprojektować wraz ze specjalistami w tej dziedzinie, swój własny system monitoringu wizyjnego. Musi być on dopasowany idealnie do wymagań i potrzeb danej firmy. W budynku zawsze powinny znaleźć się miejsca, które zapewnią pracownikom minimum potrzebnej prywatności. Kontrowersje wzbudza także instalowanie monitoringu w szkołach czy przedszkolach. Wśród rodziców znaleźć można zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Zarzuty są podobne do tych opisywanych wyżej – brak swobody, naruszanie prawa do prywatności, budowanie atmosfery wykluczającej wzajemne zaufanie między uczniami a nauczycielami. Tak jak zarzuty, tak i rozwiązanie może być zbieżne. Nie trzeba z monitoringu całkowicie rezygnować, warto jednak dokładnie przemyśleć to, gdzie umieścić kamery przemysłowe.

Reklamy

 

 

Przejdźmy teraz do plusów, których nie jest mało. Najważniejszą i potwierdzoną statystykami zaletą monitoringu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach, w których został zamontowany. Już sama obecność kamery może działać jako ostrzeżenie, że ewentualny czyn niezgodny z prawem zostanie zarejestrowany, a jego sprawcę może spotkać kara. To ważne spostrzeżenie i argument, który przynajmniej częściowo może przekonać sceptyków i przeciwników. Kolejna sprawa, to pomoc w rozstrzyganiu spornych kwestii. Przykładem może być incydent na parkingu, w którego konsekwencji dochodzi do uszkodzenia dwóch samochodów. Jeśli z ust uczestników zdarzenia pada więcej niż jedna, spójna wersja, wszelkie wątpliwości może rozwiać nagranie z kamery. Kolejna kwestia to monitoring na terenie szkoły. Oko kamery bez problemu zarejestruje nieprawidłowe zachowania uczniów – akty wandalizmu czy przemocy rówieśniczej. Pomoże także w kontroli osób wchodzących na teren placówki (potencjalnych złodziei, dilerów narkotyków, i innych).

Kamery umieszczone w środkach komunikacji miejskiej pomogą natomiast złapać kieszonkowca lub sprawcę zniszczeń, podobnie jak te zamontowane na dworcach, deptakach, w przejściach podziemnych. Nagrania z monitoringu miejskiego są często wykorzystywane przez policję podczas poszukiwania zaginionych osób.

Reklamy

Jak widać system monitoringu wizyjnego ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Wszystko zależy od miejsca i celu, w którym został on założony.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.kamery.pl

 

fot. mat. sponsora