22 grudnia 2024

Pocztówki związane z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Zapraszamy na wystawę do HDK

Klub Kolekcjonera działający przy Hrubieszowskim Domu Kultury przygotował kolejną wystawę, tym razem kartek związanych z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

Reklamy

 

Podobnie, jak na poprzedniej wystawie, są to kartki, pocztówki wydane przez między innymi takie wydawnictwa jak: Salon Malarzy Polskich w Krakowie, Salon Współczesna Sztuka – Przemyśl, Akropol, Wydawnictwo Kart Artystycznych – Lwów, Wydawnictwo Sztuka, Polonia i inne.

Większość kart świątecznych prezentowanych na wystawie pochodzą z I połowy XX wieku. Sporo z lat 1908, 1912, 1916 i okresu międzywojennego.

Reklamy

Na wystawie zaprezentowano w większości pocztówki wydane na ziemiach polskich. Są jednak i kartki obce, wydane w tym samym okresie w Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii.

Kartki pochodzą z kolekcji członków klubu p. Maurycego Mikity, p. Jana Kalisza i p. Karola Bałszana.

Reklamy

Początków kartek świątecznych należy szukać w połowie wieku XIX w Anglii, tam w roku 1843 sir Henry Cole wymyślił malowaną kartkę z życzeniami. Pierwsze kartki były kopertowane i były wysyłane, jak listy, jednak rewolucje w korespondencji zrobiły karty pocztowe bez kopert. Projekt takiej kartki powstał w roku 1865 w Niemczech. Pierwsze kartki na masową skalę zaczęto wydawać około roku 1869 w Niemczech, Austrio-Węgrzech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii. W latach siedemdziesiątych XIX wieku kartki pocztowe, w tym o tematyce świątecznej, wprowadziły poczty innych krajów europejskich.

Nazwę pocztówka wymyślił Henryk Sienkiewicz w roku 1900.

W historii pocztówek występują elementy nie tylko polskie. ale także elementy hrubieszowskie.

W Lublinie w końcu XIX wieku działał Ludomir Kisewetter, snycerz, malarz, kolekcjoner, ale także księgarz i wydawca. Wraz z synami wydał szereg pocztówek z widokami Lublina, niektóre z nich w zimowej szacie służyły, jako kartki bożonarodzeniowe. Po wyjeździe do Hrubieszowa, synowie Pana Ludomira kontynuowali proces wydawniczy kart pocztowych na terenie Lublina do roku 1909.