22 lipca 2024

Podologia – wciąż zagadkowo brzmiąca, ale niezwykle potrzebna!

W Polsce podologia, czyli dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp, nie jest tak powszechna jak w krajach Europy Zachodniej. Zwiększenie świadomości dotyczącej problemów ze stopami oraz specjalistów, którzy pomogą je zwalczyć jest jednak kluczowa. Zwykle pacjenci trafiają do podologa już w zaawansowanym stadium chorobowym, zamiast przystąpić do leczenia wcześniej.

Reklamy

 

W czym pomoże podolog?

Zawód podologa łączy w sobie wiedzę wielu dziedzin medycyny. Podolog musi wiedzieć co nieco o dermatologii, ortopedii, diabetologii czy chirurgii. Medycynę powinien umiejętnie łączyć z kosmetologią. Aby radzić sobie z problemami pacjentów, musi zidentyfikować ich przyczynę. Sprawdzić, czy dolegliwość jest wynikiem deformacji w układzie kostno – stawowym, problemem skórnym, stanem zapalnym, a może wynika jedynie z czynników zewnętrznych, które łatwo można wyeliminować, takich jak np. niewygodne lub uciskające obuwie.

Podolog zawsze rozpoczyna badanie od dokładnego wywiadu z pacjentem na temat przebytych chorób, istoty problemu, czasu jego występowania itp. Ocena podologiczna składa się z trzech etapów. Pierwsza dotyczy ewentualnych patologii i deformacji, druga skupia się na stanie skóry, a trzecia na stanie paznokci. Podolog diagnozuje rodzaj schorzenia i dobiera najodpowiedniejszą metodę leczenia. Na ostatnim etapie przekazuje pacjentowi zalecenia. Wśród nich może być zabieg podologiczny, ale zawsze są to również ogólne sugestie związane z codzienną pielęgnacją stóp i specjalistyczną kontrolą, a także, jeśli to możliwe, wskazówki dotyczące wyeliminowania źródła problemu, np. zmiana obuwia czy zastosowanie specjalnej wkładki ortopedycznej.

Reklamy

Do podologa zgłaszajmy się gdy tylko podejrzewamy:

  • wrastanie paznokcia,
  • kurzajki i brodawki wirusowe,
  • modzele,
  • odciski,
  • nadpotliwość stóp,
  • nadmierną suchość skóry.

Podologia – w dolegliwościach i profilaktycznie

Być może podejrzenie okaże się niegroźne, a być może podolog zakwalifikuje nas do leczenia. Pamiętajmy, że im szybciej zareagujemy, tym sprawniej i łatwiej będzie pozbyć się problemu. Dolegliwości stóp, nieleczone i zaniedbane, nawet jeśli nie powodują boleści w pierwszym stadium chorobowym, zwykle do nich prowadzą. Chcąc uniknąć długiego i uciążliwego leczenia, działajmy, gdy tylko coś nas zaniepokoi.

Reklamy

Podologia to również profilaktyka związana ze stopami. Warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku zawczasu niż leczyć. W cel profilaktycznego badania stóp powinniśmy odwiedzać gabinet podologiczny raz na kilka miesięcy.

Podolog również dla dzieci

Pielęgnacja stópek najmłodszych może nastręczać rodzicom wiele problemów. Często zastanawiają się nad tym jak prawidłowo obcinać paznokcie swoim pociechom, obawiają się, czy rosną one właściwie i nie będą nastręczać problemów w przyszłości. W takich kwestiach również warto udać się do podologa! Specjalista podpowie między innymi jak właściwie pielęgnować stopy maluszka, jak obcinać paznokcie oraz jak dobierać obuwie, aby zapewnić stopom zdrowy rozwój.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)