Podróżuj z klasą! Jak wybrać najlepszą walizkę lub torbę podróżną?

Początek jesieni nie oznacza końca podróży. Wyjazdy poza sezonem przyciągają wiele osób – bilety i noclegi są tańsze, nie ma tłumów turystów. Aby podróżować w komfortowych warunkach, niezbędna będzie dobra walizka lub torba podróżna. Zobacz jak je wybrać!

Zwróć uwagę na wymiary

Wielkość bagażu jest szczególnie istotna, jeśli myślisz o walizce i zamierzasz podróżować samolotem. Linie lotnicze są bardzo restrykcyjne, jeśli chodzi o dopuszczalne wymiary. Jeśli kupujesz walizkę pod konkretną podróż, dowiedz się wcześniej o maksymalnych wymiarach. Te podawane są albo jako trzy parametry (wysokość, szerokość, długość) albo jako suma boków, której nie można przekroczyć. Za ponadwymiarowy bagaż musisz uiścić na lotnisku bardzo wysoką karę. Dlatego jeśli wiesz, że nie dasz rady spakować się w jednej mniejszej walizce – dokup dodatkowe miejsce na bagaż. Będzie to tańsze i mniej stresujące niż problemy na lotnisku.

Jeśli nie przygotowujesz się do żadnej konkretnej podróży, wybierz takich wymiarów walizki, aby mieściły się w normach większości linii lotniczych. Zwróć szczególną uwagę na bagaż podręczny – wiele biletów tanich linii lotniczych pozwala wyłącznie na tego typu bagaż, a w dodatku dopuszczalne wymiary są mniejsze od standardowych przewoźników.

Walizki podróżne – najlepsze materiały

Znaczna większość walizek wykonana jest z materiałów syntetycznych, które mają zróżnicowaną grubość. Walizki podróżne ze względu na użyty materiał, dzielą się na miękkie, twarde i półtwarde. Jednym z najpopularniejszych odpornych tworzyw do produkcji walizek jest ABS, które sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku podróży w lukach samolotowych. Z kolei miękkie walizki są elastyczne, więc bardziej się dopasują kształtem do ilości bagażu. Te są wykonywane przeważnie z nylonu lub włókna poliestrowego.

A może torba podróżna?

Wiele osób preferuje torby podróżne. Damskie, męskie, jednokolorowe lub barwne – możesz wybierać spośród różnorodnych modeli. Są nieraz znacznie pojemniejsze niż walizki i mają niezliczoną liczbę schowków. Torba jest też znacznie lżejsza od walizki.

Dobrym rozwiązaniem jest torba podróżna na kółkach z rączką teleskopową – łączy w sobie wygodę walizki, więc możesz bez problemów przewozić w niej cięższe rzeczy, oraz zalety zwykłych toreb podróżnych – przede wszystkim pojemność.

Gwarancja jakości i wytrzymałości

Bez względu na to, czy wolisz walizkę czy torbę podróżną – postaw ja jakość. Zwróć na to uwagę:

  • Czy konstrukcja sprawia solidne wrażenie?
  • Czy plastiki, gumy i szwy są porządnie wykonane?
  • Czy kółka są duże, kauczukowe, czy małe z plastiku?
  • Czy zamki i rączki się nie zacinają?
  • Czy wysuwana rączka jest dostatecznie wygodna?

Dodatkowym atutem jest wbudowane zabezpieczenie bagażu przed otwarciem przez niepowołane osoby trzecie. Jednym z nich jest szyfrowany zamek TSA.

Kolor też jest ważny!

Zwłaszcza gdy czekasz na odbiór swojego bagażu rejestrowanego. W masie czarnych, szarych i niebieskich walizek Twoja może się wyróżnić. Jaskrawy kolor, ozdobna taśma lub fantazyjny pokrowiec nie tylko uatrakcyjnią Twój bagaż, ale też pozwolą Ci na jego szybsze zlokalizowanie.

(tekst i fot. mat. sponsora)