22 stycznia 2025

Podstawowe zasady korzystania z samochodu służbowego

Samochód służbowy stanowi atrakcyjny dodatek dla każdego pracownika. W dodatku, jeśli może być wykorzystywany w celach prywatnych, generuje większą oszczędność kosztów, związaną z eksploatacją własnego pojazdu. Pamiętajmy jednak, że użytkowanie firmowego samochodu wiąże się także z określonymi zasadami i obowiązkami. Jakimi? Szczegóły poniżej.

Reklamy

Samochód służbowy jako benefit

Samochód prywatny do celów służbowych nie jest dla pracownika atrakcyjną wizją. W dzisiejszych czasach wyłącznie powierzanie samochodu firmowego pracownikowi jest rodzajem benefitu. Jego celem jest utrzymanie w firmie solidnego pracownika. Służbowe auto jako najbardziej pożądany dodatek do pensji jest najpopularniejszą formą wyróżnienia pracowników wyższego szczebla — dyrektorów i kierowników.

Obowiązki pracownika względem służbowego auta

Powierzając pracownikowi mienie, pracodawca zobowiązuje go do użytkowania auta w określony sposób. Każda firma posiada regulamin jasno określający procedury, zasady i obowiązki związane z korzystaniem z firmowej floty pojazdów.

Reklamy

Do podstawowych zasad korzystania z firmowego auta należą:

  • rozliczanie się z przejechanych kilometrów (monitoring GPS/karty paliwowe),
  • mycie/pielęgnacja auta,
  • dbanie o odpowiedni poziom oleju, płynu do spryskiwaczy, 
  • niezwłoczne zgłaszanie ewentualnych nieprawidłowości i awarii związanych z eksploatacją pojazdu,
  • parkowanie w garażu lub na parkingach strzeżonych,
  • odpowiednie użytkowanie autem – bezpieczna i ekonomiczna jazda,
  • poddawanie auta obowiązkowym przeglądom okresowym.

Umowa powierzenia samochodu służbowego

Spisując umowę z pracownikiem, pracodawca jasno określa zasady wynikające z korzystania ze służbowego auta oraz postępowania w różnego rodzaju sytuacjach. Jeśli firma potrzebuje nowego samochodu, sprawdź, na czym polega wykup z leasingu i sprzedaż w tym samym miesiącu.

Reklamy

Umowa powierzenia samochodu służbowego powinna regulować:

  • zasady zwrotu pojazdu,
  • zasady postępowania w przypadku kolizji lub wypadku,
  • procedury związane z właściwym użytkowaniem pojazdu,
  • zasady ponoszenia kosztów za paliwo,
  • limit kilometrów, który pracownik może pokonać poza godzinami pracy,
  • sytuacje związane z koniecznością zaprzestania korzystania z auta służbowego, (ustanie stosunku pracy, przejście na urlop zdrowotny, złamanie zapisów regulaminu).

Samochód służbowy do celów prywatnych? Jak się rozliczać?

Korzystanie z samochodu służbowego pozostaje w ścisłym związku z wykonywanymi przez niego obowiązkami na podstawie umowy o pracę. Jeśli firma umożliwia wykorzystywanie go poza godzinami pracy, pracownik musi liczyć się z uregulowaniem wynagrodzenia na rzecz przedsiębiorstwa za udostępniony pojazd. Wynagrodzenie jest stałą opłatą za miesięczny limit kilometrów wykorzystany przez pracownika w prywatnym celach.

Limit kilometrów ustala się na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku. Po jego przekroczeniu pracownik musi liczyć się z dodatkową opłatą, która jest iloczynem kilometrów przejechanych w celach prywatnych oraz stawki za 1 kilometr ustanowionej na bazie wskazanego rozporządzenia.

Samochód służbowy to nie tylko przywilej, ale też obowiązek. Z jednej strony ułatwia wykonywanie obowiązków służbowych, a z drugiej wymaga od pracownika przestrzegania zasad jego użytkowania. Pracodawca może również udostępnić prywatny pojazd firmie — dowiedz się więcej o amortyzacji samochodu na stronie Firmove.


tekst i fot. mat. partnera