Polscy żołnierze ranni w Afganistanie

10 maja, w godzinach popołudniowych w wyniku wymiany ognia z rebeliantami rannych zostało trzech polskich żołnierzy. Do zdarzenia doszło w centralnej części prowincji Ghazni w dystrykcie Qarabagh.

Reklamy

Żołnierze zespołu doradczo-łącznikowego OMLT (z ang. Operational Mentoring and Liaison Team) wykonywali zadanie patrolowe w rejonie swojej odpowiedzialności. Jeden z pojazdów w kolumnie został zaatakowany przy pomocy ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 i broni strzeleckiej. Polscy żołnierze natychmiast odpowiedzieli ogniem zmuszając przeciwnika do wycofania się.

Reklamy

W wyniku wymiany ognia rannych zostało trzech polskich żołnierzy. Rannym udzielono pierwszej pomocy, wezwany został także śmigłowiec ewakuacji medycznej MEDEVAC. Ranni żołnierze przebywają pod stałą opieką medyczną w szpitalu w Ghazni. Ich stan lekarze określają jako stabilny. Życiu rannych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Rodziny rannych zostały powiadomione o wydarzeniu.

Obecnie w Afganistanie zwiększyła się liczba zdarzeń skierowanych przeciwko siłom sojuszniczym. Wojska ISAF przeszły do działań ofensywnych, których szczególne nasilenie odnotowuje się w prowincjach sąsiadujących z Ghazni. W wyniku prowadzonych operacji następuje przemieszczanie się grup rebelianckich i próby ataków na siły sojusznicze w tym żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy nadal utrzymują inicjatywę operacyjną i przewagę taktyczną w prowincji Ghazni. Żołnierze IX zmiany od czasu przejęcia odpowiedzialności za prowincję prowadzą intensywne działania operacyjne. Do tej pory zatrzymali kilkudziesięciu rebeliantów (w tym trzech z listy JPEL – priorytetowe cele ISAF), a kilku kolejnych poległo w walce. Jednocześnie polscy żołnierze przejęli kilkaset kilogramów amunicji i materiałów wybuchowych. Ponadto saperzy IX. zmiany rozbroili kilkanaście improwizowanych ładunków wybuchowych, podłożonych
w różnych miejscach prowincji, a także kilka niewybuchów. Dodatkowo Polacy wspierają Afgańskie Siły Bezpieczeństwa, z którymi prowadzą wspólne operacje na terenie prowincji Ghazni.

***

Sekcja Informacyjno-Prasowa
mjr Szczepan GŁUSZCZAK