15 czerwca 2024

Polska flaga nad Ajristanem

HrubieszówAfganistan

Reklamy

W dniu 11.07.2009 r. Polskie Siły Zadaniowe w Islamskiej Republice Afganistanu wykonując nocny rajd śmigłowcowy przejęły kontrolę nad District Center w Ajristanie. Tym samym rozpoczęła się kolejna operacja polskich żołnierzy w prowincji Ghazni pod kryptonimem „Over the top”.

Decyzję o przeprowadzeniu tych działań podjęto ze względu na nasilające się w ostatnim okresie ataki na stacjonującą w District Center lokalną policję. Aby wzmocnić możliwości prowadzenia aktywnych działań przez Afgańskie Siły Bezpieczeństwa (ANSF) w tym regionie Polskie Siły Zadaniowe przegrupowały tam jeden ze swych pododdziałów. W czasie nocnej operacji amerykańskimi śmigłowcami t. CH – 47 Chinook przerzucono nie tylko polaków ale także znaczną ilość żołnierzy i policjantów afgańskich. Wszystkie te działania mają służyć jednemu celowi – przejęciu kontroli nad tym strategicznie ważnym punktem Prowincji Ghazni i stworzeniu warunków umożliwiających bezpieczne przeprowadzenie tam wyborów.

Reklamy

W dniu 12.07.2009 r. do District Center przyleciał także Dowódca PSZ płk Rajmund Andrzejczak, który oprócz zapoznania się z warunkami panującymi w COP Ajristan i przebiegiem operacji, spotkał się z miejscową starszyzną. Swoją pracę rozpoczęli w tym dniu także polscy medycy, którzy udzielali pomocy mieszkańcom Sangaru. Wkrótce PSZ zamierzają także przekazać pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym.

Reklamy

Gdy w połowie czerwca kończyła się operacja „Orle Pióro” polscy żołnierze słowami swojego dowódcy obiecali, że będą się odtąd pojawiać niespodziewanie także i w innych częściach prowincji Ghazni. Wczorajsza operacja dowodzi tego, iż tego słowa dotrzymują. W czasie operacji „Over the top” Polskie Siły Zadaniowe pojawiły się w jednym z ostatnich niekontrolowanych dotąd przez Siły Koalicji zakątków prowincji Ghazni.

Dystrykt Ajristan położony jest w północno – zachodniej części prowincji Ghazni. Zamieszkały jest w większości przez ludność pochodzenia pasztuńskiego. Większość jego powierzchni zajmują góry. Miejscowość Sangar nad którą od wczoraj powiewa biało – czerwona flaga położona jest na wysokości 2500 m nad poziomem morza i jest otoczona przez szczyty górskie o wysokościach od 3700m do 4800m.

***

Główny wysiłek w operacji „Over the top” ponoszą żołnierze Grupy Rozpoznawczej z 2 pułku rozpoznawczego z Hrubieszowa oraz doradcy w Zespołu Doradczo – Łącznikowego przy 3 Brygadzie Armii Afgańskiej z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Tekst: mjr Marcin Gil
Zdjęcia: PSZ w Afganistanie

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009