17 kwietnia 2024

Pompa membranowa będzie odpowiednia do tłoczenia każdego rodzaju cieczy. Na co jednak zwrócić uwagę przed zakupem?

Pompy membranowe to wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie. Stąd też znajdują tak szerokie zastosowanie i umożliwiają sprawny oraz bezpieczny przesył w zasadzie każdego typu cieczy. W tym substancji zanieczyszczonych, niebezpiecznych chemicznie, czy toksycznych. Pompa membranowa sprawdzi się również w sytuacji, gdy tłoczyć będziemy medium o dużej gęstości lub będzie ono zanieczyszczone cząstkami stałymi. Na rynku możemy znaleźć obecnie całkiem szeroki wybór w zakresie tego typu urządzeń. Jakie wybrać? Czy każda pompa membranowa poradzi sobie dowolną substancją, niezależnie od jej składu chemicznego i właściwości fizycznych?

Pompa membranowa to najlepsze rozwiązanie dla tłoczenia wszelkiego typu cieczy

Jeśli poszukujemy rozwiązania dla tłoczenia szlamu, cieczy zanieczyszczonych, np. cząstkami stałymi, substancji toksycznych, czy po prostu bardzo gęstych, pompa membranowa z pewnością doskonale sobie poradzi z takim zadaniem. Jak łatwo się domyślić, jej zasada działania opiera się na ruchu membran. Te zmocowane są na dwóch końcach wału umieszczonego w środkowej części pompy i umożliwiają przetłaczanie medium przed kolektory poprzez proces samozasysania. Dokładnie to sprężone powietrze zostaje skierowane na jedną z membran, natomiast specjalny układ zaworów wprawia wał wraz z membranami w ruch posuwisto – zwrotny.

Ci istotne, pompy membranowe mogą pracować na sucho. Pozwalają na to zastosowane w procesie produkcji urządzeń materiały. Dobrej jakości pompy membranowe, jak te, które znaleźliśmy we wszystkich typach na https://www.saga.info.pl/pompy-membranowe/ wykonane są m.in. z polipropylenu, teflonu, żeliwa, stali kwasoodpornej, czy też aluminium. Dzięki temu stanowią jednocześnie rozwiązanie odporne na działanie przesyłanych substancji.

Zanim wybierzemy pompę membranową, sprawdźmy jej napęd

To właśnie rodzaj napędu generalnie różnicuje pompy membranowe, określając tym samym sposób, w jaki ciecz będzie wypychana z komory w stronę kolektora tłocznego. Jakie rozwiązania mamy do wyboru?

Napędem pompy membranowej może być silnik elektryczny, silnik spalinowy, napęd pneumatyczny lub hydrauliczny. Pompy pneumatyczne należą do najbardziej uniwersalnych, wydajnych i tanich w eksploatacji. Tutaj dla właściwego działania urządzenia potrzebna jest jedynie obecność sprężonego powietrza. Pompy z silnikiem to z kolei dobry wybór przede wszystkim dla tłoczenia cieczy gęstych i lepkich. Świetnie sprawdzają się w budownictwie i również mogą pracować na sucho. Napęd hydrauliczny w pompach stanowi natomiast częsty wybór w przemyśle papierniczym, lakierniczym oraz komunalnym.

Pompa membranowa ze wsparciem technicznym

Dokonując zakupu urządzenia, jakim jest pompa membranowa, zdecydowanie warto skorzystać z oferty wsparcia technicznego – zarówno na etapie wyboru, jak i montażu, dokonania pożądanych ustawień, eksploatacji, czy samodzielnego serwisowania pompy. W ten sposób zyskamy pewność trafnego wyboru, optymalnie dopasowanego do wymagań i specyfiki pracy instalacji, jaką wyposażamy w pompę membranową.

­

(tekst i fot. mat. partnera)