Mam męża, który kilka miesięcy temu wyprowadził się do innej, młodszej kobiety i nie dokłada się ani do utrzymania dzieci, ani do utrzymania domu. Ostatnio poprosiłam męża o pomoc, ale spotkałam się ze stanowczą odmową…
Pytanie:
Mam męża, który kilka miesięcy temu wyprowadził się do innej, młodszej kobiety i nie dokłada się ani do utrzymania dzieci, ani do utrzymania domu. Mamy dwoje wspólnych pełnoletnich dzieci, które są aktualnie na studiach i otrzymują zasiłki socjalne. Ostatnio poprosiłam męża o pomoc, ponieważ prace dorywcze jakie wykonuję nie dają mi możliwości podstawowej egzystencji, ale spotkałam się ze stanowczą odmową. Proszę o podpowiedź, czy mogę żądać od męża alimentów na siebie jeszcze przed rozwodem?
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Ustawodawca jednocześnie precyzuje, że oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.
W takiej sytuacji jaka została przedstawiona w pytaniu, nie ma możliwości ubiegania się przez małżonka pozostawionego z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny, ponieważ roszczenie takie przysługuje tylko wówczas, gdy małżonkowie żyją we wspólnym pożyciu.
Istnieje w takiej sytuacji możliwość zwrócenia się do właściwego sądu z roszczeniem o ustanowienie alimentów na rzecz małżonka będącego w gorszej sytuacji finansowej. Takie roszczenie chociaż nie wynika z przepisów prawa wprost, to jego istnienie i stosowanie zaaprobowane zostało w orzecznictwie sądowym oraz literaturze prawniczej, jako twór na kształt roszczeń alimentacyjnych. Z zasady równej stopy życiowej rodziny natomiast należy wywodzić wysokość roszczenia alimentacyjnego, biorąc jednak pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego, a także uprawnione potrzeby uprawnionego do alimentów.
EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl
Tomasz Gabrylewicz – prawnik
Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm
e-mail: prawnik-chelm@wp.pl
tel.: 883 001 676