Małgorzata Todd: Obywatele i niewolnicy, Lekcja pokera odc. 82

Jakie są najbardziej oczywiste różnice między obywatelem a niewolnikiem? Obywatel jest świadomy swej przynależności do społeczeństwa i zgadza się płacić cenę za swój udział w kształtowaniu państwa przyjaznego wszystkim z wyjątkiem przestępców. Niewolnik poddaje się władzy bez osądzania jej. Kiedy dzieje się zło, niesprawiedliwość – obywatel protestuje, a niewolnik idzie na każde ustępstwo, jakiego się od niego zażąda.

Reklamy


Tak długo jak obywatele sprawują władzę nad niewolnikami, tak długo państwo może rozwijać się pomyślnie. Komunizm to odwrócił, a post-komunizm gorliwie utrwala. Wyzwolony niewolnik jest najokrutniejszym panem, bo odbija sobie „krzywdy”, zwłaszcza te wynikające z niedostatku własnego rozumu. Brak mądrości nadrabia chytrością.

Tak się składa, że Rosjanie nigdy w swej historii nie mieli do czynienia z państwem obywatelskim i nie są w stanie zrozumieć po co komu taka władza, która nie zaznacza swojej siły pomiataniem słabszymi. Obecnie Polska jest nasycona agenturą wpływów różnych wrogich nam państw, ale najgroźniejsza jest post-radziecka nie tylko ze względu na liczebność, ale łatwość przenikania do ludzi ogłupiałych nachalną propagandą.

Dobrze by było, żebyśmy nie czekali na umiłowanego wodza narodu, który nagle się pojawi i poprowadzi nas do zwycięstwa, a rozejrzeli się wokół siebie, zastanowili się kto jest obywatelem, a kto niewolnikiem. Przypuszczam, że w obecnym rządzie, mieniącym się polskim, znajdziemy samych niewolnikach na usługach naszych wrogów.

Żeby nie kończyć pesymistycznie, apeluję do wszystkich, którzy czują się obywatelami. Nie dajmy się postponować niewolnikom-najemnikom. Razem odwojujemy Polskę!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

 

Małgorzata Todd

 

Więcej – na blogu »

 


 

 

82 odcinek „Lekcji pokera” – czytaj i pobierz ten odcinek powieści w pliku PDF – kliknij tutaj

 

Już teraz można zamówić całość w formie e-booka za jedynie 20 zł wpłacając należność na konto Wydawnictwa TWINS 

ul. Dymińska 6a/146, 01-519 Warszawa
konto: 50 1020 5558 1111 1115 9930 0019

oraz podając e-mail do wysyłki.