23 grudnia 2024

Porady prawne: Dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego

Zostałam zatrudniona u mojego pracodawcy na 4 miesiące przed urodzeniem dziecka. Do samego porodu chodziłam do pracy, a następnie po urodzeniu się dziecka przeszłam na urlop macierzyński, z którego pobierałam zasiłek. Niedługo kończy mi się urlop macierzyński i chciałabym pójść na urlop wychowawczy.

Reklamy

 

Pytanie:

Zostałam zatrudniona u mojego pracodawcy na 4 miesiące przed urodzeniem dziecka. Do samego porodu chodziłam do pracy, a następnie po urodzeniu się dziecka przeszłam na urlop macierzyński, z którego pobierałam zasiłek. Niedługo kończy mi się urlop macierzyński i chciałabym pójść na urlop wychowawczy. Myślałam, że dostane pieniądze z MOPS kiedy będę opiekowała się dzieckiem, ale okazuje się, że za krótko pracowałam. Czy mają prawo mi odmówić?

Reklamy

 

Zgodnie z ustawą „o świadczeniach rodzinnych” dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką, uprawnionemu do urlopu wychowawczego, nie dłużej jednak niż przez okres zasadniczo 24 miesięcy. Dodatek przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Dodatek powyższy przysługuje wówczas, jeżeli osoba ma uprawnienie do zasiłku rodzinnego i go pobiera.

Przepisy wskazują, że dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem nie przysługuje między innymi wówczas jeżeli bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego osoba uprawniona do zasiłku rodzinnego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy.

Reklamy

Przepisy kodeksu pracy wskazują, że do okresu pracy wlicza się również okres pozostawania na urlopie macierzyńskim. To jednak tylko w zakresie prawa pracy i uprawnień pracowniczych, które zależne są od stażu pracy, bowiem okres urlopu macierzyńskiego wlicza się do tego stażu. Inną jednak sytuację mamy w zakresie świadczeń rodzinnych, które podlegają prawu administracyjnemu. Jak utarło się w orzecznictwie sądowo – administracyjnym, okres 6 miesięcy pozostawania w stosunku pracy bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego to okres rzeczywistej pracy, a więc okres pomiędzy nawiązaniem stosunku pracy a urodzeniem dziecka. Urlopu macierzyńskiego nie wlicza się do powyższego okresu.

 

EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676