22 stycznia 2025

Porady prawne: Dziedziczenie przez dzieci pozamałżeńskie

Jestem od kilku tygodni wdową z dwójką dzieci. Po śmierci męża okazało się, że prowadził on podwójne życie i z nieformalnego (nieślubnego) związku ma syna, już pełnoletniego. Jego matka wraz z nim najeżdżają nas i twierdzą, że połowa wybudowanego przez nas w trakcie małżeństwa domu należy do nich.

Reklamy

 

Pytanie:

Jestem od kilku tygodni wdową z dwójką dzieci. Po śmierci męża okazało się, że prowadził on podwójne życie i z nieformalnego (nieślubnego) związku ma syna, już pełnoletniego. Jego matka wraz z nim najeżdżają nas i twierdzą, że połowa wybudowanego przez nas w trakcie małżeństwa domu należy do nich. Proszę o wyjaśnienie, czy cokolwiek się im należy?

Reklamy


Przepisy prawa spadkowego mówią wprost, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Zmarły spadkodawca, który pozostawił po sobie dzieci i małżonka, spadek pozostawił tylko i wyłącznie im, chyba, że sporządził testament, w którym w inny sposób rozdysponował swoim majątkiem w razie śmierci.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeśli dzieci nie było łącznie więcej niż troje (3), to wówczas wszystkie one i pozostający przy życiu małżonek odziedziczą równo po ¼ spadku. Jeżeli byłoby dzieci więcej, wówczas małżonek odziedziczy ¼, a pozostałe ¾ pozostanie do podziału na żyjące dzieci. Bez znaczenia pozostaje tutaj, czy dzieci te pochodziły z małżeństwa, czy też były pozamałżeńskie, ponieważ wszystkie z chwilą śmierci swojego rodzica odziedziczyły spadek. Należy pamiętać, że osoba żyjąca w nieformalnym związku i to obok związku formalnego, nie może występować o stwierdzenie spadku na jej rzecz, a jedynie w skrajnych przypadkach mogłaby żądać rozliczeń z tytułu nienależnego świadczenia na majątek zmarłego, co musiałaby w sposób niebudzący wątpliwości wykazać.

Reklamy

Co bardzo istotne, jeśli niektóre przedmioty przed śmiercią małżonka wchodziły w skład ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej (np. dom, mieszkanie, działka, samochód), to z chwilą śmierci jednego z małżonków następuje wydzielenie ½ prawa własności tej rzeczy ze spadku, zaś w skład spadku wchodzić będzie jedynie pozostała ½ prawa własności do rzeczy i to ona podlegać będzie dziedziczeniu i późniejszym rozliczeniom spadkobierców.

Należy pamiętać, że prawo spadkowe jedynie z pozoru wydaje się prostym działem prawa, jednak w licznych sytuacjach potrzebna jest fachowa wiedza, aby nie dać się nabrać na powierzchownie mądre, aczkolwiek nieprawdziwe tezy innych spadkobierców.



EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl


Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676