22 grudnia 2024

Porady prawne: Naruszenie dóbr osobistych

Mam problem z jednym mieszkańcem z mojej miejscowości. Kilka lat temu posądził mnie o kradzież drzewa z jego lasu. Miałem sprawę karną, która zakończyła się moim uniewinnieniem. Mimo takiego wyroku chodzi po miejscowości i nazywa mnie „złodziejem”…

Reklamy

 

Pytanie:

Mam problem z jednym mieszkańcem z mojej miejscowości. Kilka lat temu posądził mnie o kradzież drzewa z jego lasu. Miałem sprawę karną, która zakończyła się moim uniewinnieniem. Mimo takiego wyroku chodzi po miejscowości i nazywa mnie „złodziejem”, a co niektórzy ludzie nawet zaczynają mu wierzyć. Czy mogę coś na to poradzić?

Reklamy

 

W pierwszej kolejności należy wskazać, że pomawianie innej osoby o takie postępowanie  lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej jest zakazane i stanowi przestępstwo z art. 212 kodeksu karnego, za które grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Jeśli sprawca używa środków komunikacji masowej może być także skazany na karę więzienia nie przekraczającej 1 roku. Nie ma powyższego przestępstwa, jeżeli zarzut sprawcy jest prawdziwy. Dodatkowo można wspomnieć, że ustawodawca wprowadził do regulacji karnych także przestępstwo znieważenia publicznego (art. 216 k.k.). Oba przestępstwa ścigane są z oskarżenia prywatnego, a zatem organy ścigania (np. policja) nie będą podejmowały żadnych środków w celu pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej. Konieczne jest złożenie prywatnego aktu oskarżenia przez pokrzywdzonego.

Poza konsekwencjami natury prawno-karnej, istnieją również możliwości podjęcia działań na gruncie prawa cywilnego poprzez wystąpienie z roszczeniami o naruszenie dóbr osobistych. Jako przykłady dóbr osobistych ustawodawca podaje: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. W orzecznictwie następuje rozszerzenie pojęcia jak chociażby na dobre imię.

Reklamy

Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może ten, którego dobro osobiste zostało naruszone także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie (np. publiczne przeprosiny w gazecie lub na zebraniu wiejskim). Na zasadach przewidzianych w kodeksie może taka osoba również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

 

 

EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676