Pobieram świadczenia rodzinne z GOPS. W 2013 roku sprzedałam grunty rolne. Czy dochód z odpłatnego zbycia takich gruntów ma wpływ na świadczenia rodzinne?
PYTANIE CZYTELNIKA PORTALU:
Pobieram świadczenia rodzinne z GOPS. W 2013 roku sprzedałam grunty rolne. Czy dochód z odpłatnego zbycia takich gruntów ma wpływ na świadczenia rodzinne?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 lit. a) ustawy z dnia 28 listopada 2013 roku „o świadczeniach rodzinnych” (tj.: Dz.U. z 2013r., poz. 1456 z późń. zm.), za dochód uznaje się przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27,30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. „o podatku dochodowym od osób fizycznych” (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) – dalej PDoF, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Zgodnie zaś z art. 30e ust. 1 PDoF, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a) źródłami przychodu jest wprawdzie odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, wszak jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie, to nie jest wówczas źródłem przychodu i nie podlega opodatkowaniu. Ujmując prościej, nie jest źródłem przychodu w ujęciu ustawy odpłatne zbycie nieruchomości, jeśli jej zbycie nastąpiło z upływem 5 lat, od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Obrazując to przykładem: jeśli np. nabycie nieruchomości nastąpiło w datach obejmujących 01 stycznia – 31 grudnia 2008 roku, to aby kwota zbycia nie była traktowana zgodnie z ustawą jako przychód, zbycie odpłatne powinno nastąpić po 31 grudnia 2013 roku, tj. najwcześniej 01 stycznia 2014 roku.
W przypadku takich jak w pytaniu wątpliwości należy w pierwszej kolejności udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej. Osoby tam zatrudnione dysponują fachową wiedzą teoretyczną jak i praktyczną w zakresie świadczeń rodzinnych.
EWENTUALNE PYTANIA, W CELU UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA ŁAMACH PORTALU, CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl
Tomasz Gabrylewicz
Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm
e-mail: prawnik-chelm@wp.pl
tel.: 883 001 676