23 grudnia 2024

Porady prawne: Zaprzeczenie ojcostwa

Moja żona urodziła dziecko, co do którego mam wątpliwości czy jest na pewno moje, bowiem żona dużo wyjeżdżała i z pewnych źródeł wiem, że spotykała się z innymi mężczyznami…

Reklamy

 

Pytanie:

Moja żona urodziła dziecko, co do którego mam wątpliwości czy jest na pewno moje, bowiem żona dużo wyjeżdżała i z pewnych źródeł wiem, że spotykała się z innymi mężczyznami. Nie znam szczegółów i charakteru tych spotkań, ale mam wątpliwości czy moja żona nie prowadzi podwójnego życia. Synek ma już 12 miesięcy. Proszę o wyjaśnienie co należy zrobić w tej sytuacji?

Reklamy


Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania (np. rozwód) lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jest to zatem bardzo krótki, ale także i wystarczający termin do tego, aby maż podejrzewający swoją żonę o zdradę z innym mężczyzną poddał w wątpliwość ojcostwo, które wynika z domniemania, że mąż matki dziecka jest jego ojcem.

Reklamy

Powództwo takie wytacza się przed sąd rejonowy miejsca zamieszkania pozwanego, przy czym powództwo to wytacza się przeciwko dziecku i matce, a jeżeli matka nie żyje przeciwko dziecku. W sprawie takiej znaczenie jako dowód ma wykazanie faktu, czy w trakcie okresu w jakim dziecko się poczęło nie dochodziło lub nawet potencjalnie nie mogło dochodzić do obcowania małżonków. Gdyby to było niemożliwe do ustalenia lub okazało się niewystarczające można między innymi próbować oprzeć się na zabiegach medycznych takich jak grupowe badanie krwi czy też test DNA. Ciężar dowodu spoczywa na powodzie (mężu).

Należy wyraźnie podkreślić, że zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę, w tym zabieg „in vitro”.

 

 

EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL: prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676