18 czerwca 2024

Poród – czas przyjścia malucha na świat

Poród to najprościej rzecz ujmując czas przyjścia malucha na świat. Rozpoczyna się skurczami a kończy pojawieniem się na świecie nowej osoby. Międzyczasie matkę czeka kilkugodzinna męczarnia, ale jednocześnie nieokiełznana radość z powodu narodzin dziecka. Drogie Panie, poznajcie kilka podstawowych faktów na temat porodu.

Reklamy

 

Ciąża

Ciąża to czas, gdy w łonie matki wzrasta i rozwija się dziecko. Czas ten trwa przez czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy, które dzieli się na trzy trymestry. Wszystko zaczyna się od połączenia komórki plemnikowej z komórką jajową, które tworzą zygotę, a finalnie zarodek. Zarodek zagnieżdża się w macicy przekształcając się w płód przygotowujący się w organizmie kobiety do przyjścia na świat.

Poród

Poród to czas, gdy matka wydaje na świat dziecko. Czas ten trwa od kilku do kilkunastu godzin, które dzieli się na trzy etapy. Na początku pojawiają się skurcze, które przybierają na sile i na częstotliwości. Uwalniają one wreszcie wody płodowe. Zaczyna się poród właściwy. Najpierw rodzi się dziecko. Następnie rodzi się łożysko.

Reklamy

Poród pojedynczy a poród mnogi

W przypadku ciąży pojedynczej analogicznie następuje poród pojedynczy, podobnie w przypadku ciąży mnogiej następuje poród mnogi. Ze względu na większy wysiłek ze strony kobiety, poród pojedynczy traktuje się normalnie, za to poród mnogi w kategoriach podwyższonego ryzyka. Przeważnie przy ciąży mnogiej pierwszego malucha rodzi się siłami natury, a drugiego w formie cesarskiego cięcia.

Poród naturalny a poród chirurgiczny

Rodzić można na dwa sposoby. Pierwszy sposób to poród naturalny z pomocą sił kobiety. Drugi to cesarskie cięcie z pomocą cięcia chirurgicznego.

Reklamy

Poród naturalny

Poród naturalny to poród siłami natury. Matka wydaje na świat dziecko poprzez swój własny wysiłek. Tego typu poród pozwala kobiecie zachować świadomość i nie pozostawia po sobie żadnych śladów, wymaga jednak od niej nie lada wysiłku. Mimo wszystko zaleca się, o ile nie występują żadne komplikacje, aby kobiety rodziły siłami natury, bo maluch przychodząc na świat w ten sposób nabywa swojej pierwszej odporności.

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie to poród przy pomocy interwencji chirurgicznej. Dziecko zostaje wydobyte na świat z łona matki. Tego typu poród nieco otumania kobietę za sprawą znieczulenia i pozostawia po sobie ślady w postaci blizn, nie wymaga za to od niej żadnego wysiłku. Cesarskie cięcie powinno się wykonywać tylko w sytuacjach skomplikowanych i zagrażających matce lub dziecku.

Instynkt macierzyński

Tuż po porodzie pojawia się instynkt macierzyński. Ta wielka radość zapoczątkowująca nierozerwalną więź między matką a dzieckiem stanowi efekt działania oksytocyny. Oksytocyna to wydzielany przez gruczoły hormon powodujący skurcze macicy i radość, a wydziela się ona między innymi przy orgazmie oraz przy porodzie pomagając w akcji porodowej. Dlatego też zaleca się szybkie położenie nowonarodzonego dziecka na piersi kobiety, aby więź między nimi zawiązała się jak najmocniej.

 

tekst i fot. mat. sponsora