22 grudnia 2024

Powiat Hrubieszowski partnerem międzynarodowego projektu badawczego

Najnowsze odkrycia w Czermnie, Gródek w świetle dawnych badań archeologicznych oraz nowoczesne metody badawcze wykorzystywane dla potrzeb archeologii – te oraz inne tematy dotyczące zagadnienia Grodów Czerwieńskich omawiane będą w najbliższy piątek 20 września w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie.

Reklamy

Organizowana konferencja doskonale nawiązuje również do tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 – „Nie od razu Polskę zbudowano”

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jesienią 2012 roku zaakceptowało do realizacji projekt badawczy pt. Złote jabłko polskiej archeologii. Zespoły grodowe w Czermnie i Gródku (Grody Czerwieńskie) – chronologia i funkcja w świetle badań dawnych oraz weryfikacyjnych (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki; projekt nr 12H 12 0064 81).

Reklamy

Celem projektu jest możliwie wszechstronna analiza wyników prac wykopaliskowych w Czermnie (1940; 1952; 1976-79; 1985; 1997) i Gródku (1952-55), połączona z badaniami geomagnetycznymi, paleogeograficznymi na obu stanowiskach oraz archeologicznymi badaniami weryfikacyjnymi. Umocnienia znane z obu wymienionych miejscowości łączone są z tzw. Grodami Czerwieńskimi.

Na potrzeby studiów nad Grodami Czerwieńskimi została stworzona osobna seria wydawnicza: U ŹRÓDEŁ EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ. Na jej łamach ukazywać się będą poszczególne opracowania poświęcone Czermnu i Gródku – w języku polskim i angielskim / niemieckim. Jeden z tomów w całości poświęcony będzie zabytkom ze zbiorów Muzeum w Hrubieszowie.

Reklamy

Projekt „Złote jabłko polskiej archeologii” to jeden z największych współczesnych projektów polskiej archeologii. Jednym z ważniejszych zadań jakie przed nami stoją jest prezentacja jego wyników szerszej publiczności. O ile bowiem region Hrubieszowa znany jest w Polsce każdemu miłośnikowi archeologii (ze względu na fantastyczne odkrycia dokonane w Masłomęczu) o tyle świadomość historycznej wartości grodu w Gródku nie jest jeszcze aż tak powszechna.

Jednym z działań przewidzianych na 2013 rok jest zorganizowanie seminarium naukowego poświęconego archeologii tzw. Grodów Czerwieńskich. Konferencja ta, organizowana przez hrubieszowskie Muzeum odbędzie się w Hrubieszowie, w dniach 19-20 IX 2013 r. W spotkaniu weźmie udział około 30 badaczy z najważniejszych ośrodków archeologicznych Polski (Kraków, Lublin, Rzeszów, Warszawa) ale także z Niemiec (Lipsk), Rosji (St. Petersburg) i Ukrainy (Lwów).

 

ORGANIZATORZY: 

– Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk Kraków-Warszawa

– Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego

– Instytut Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, Lublin

– Centrum Badawcze Historii i Kultury Krajów Europy Środkowo-Wschodniej (GWZO) przy Uniwersytecie w Lipsku

– Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

 

 

PARTNERZY: 

– POWIAT HRUBIESZOWSKI

– GMINA HRUBIESZÓW

 

Pliki do pobrania