Powrót porodów rodzinnych i szkoły rodzenia w hrubieszowskim szpitalu – ZDJĘCIA

Szpital Powiatowy w Hrubieszowie ma doskonałą wiadomość dla przyszłych Rodziców. Już od poniedziałku 1 marca do zmodernizowanego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego hrubieszowskiej placówki powracają porody rodzinne. Wraz z początkiem miesiąca działalność wznowi także Szkoła Rodzenia. Oczywiście wszystko to pod szczególnymi warunkami, którzy Rodzice przygotowujący się do porodu powinni spełnić. Priorytetem dla hrubieszowskiego szpitala jest bowiem bezpieczeństwo, komfort i zdrowie przyszłych Rodziców oraz nowo narodzonych dzieci.

Reklamy

Powrót porodów rodzinnych do Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie, które jakiś czas temu musiały zostać zawieszone, był oczekiwany przez przyszłych Rodziców. Obecnie, po kompleksowym remoncie Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i dostosowaniu go do najnowocześniejszych standardów, a także dzięki opracowaniu zasad porodów rodzinnych w dobie pandemii, hrubieszowska placówka wznawia możliwość porodu z bliską osobą. W trosce o dobre samopoczucie i komfort, ale również bezpieczeństwo i zdrowie przyszłych Rodziców, dzieci, a także personelu medycznego, konieczne jest spełnienie wymogów, które pozwolą wszystkim lepiej się przygotować do tego najważniejszego wydarzenia w życiu.

Naszą intencją jest odpowiedź na potrzeby Pacjentek – przyszłych Mam i ich partnerów, dla których okres wstrzymania porodów rodzinnych nie był łatwy. Cieszymy się ze wznowienia porodów rodzinnych, gdyż obecność bliskiej osoby to ogromne wsparcie dla rodzącej i mniejszy stres, co jak wiadomo wpływa na samopoczucie przyszłej Mamy, jak i noworodka. To także niezapomniane przeżycie zarówno dla Mamy, jak i Taty – mówi lek. med. Dariusz Gałecki, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie i dodaje: W obliczu pandemii, wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa i środki ostrożności, aby w pełni zadbać o zdrowie i komfort Mam, noworodków, osób towarzyszących i personelu medycznego. Będzie to przede wszystkim test antygenowy na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz badania temperatury i saturacji, które wykonywane są zarówno u ciężarnej, jak i osobie towarzyszącej w dniu porodu.

Jakie zasady będą obowiązywały przy porodach rodzinnych?

W porodzie rodzinnym na życzenie Pacjentki może uczestniczyć jedna osoba towarzysząca. Pary przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny co najmniej 14 dni przed planowanym porodem maksymalnie ograniczyć krąg kontaktów z innymi osobami. W ten sposób zostanie zminimalizowane ryzyko ewentualnego zakażenia. Co ważne – zaleca się także, aby osoba towarzysząca mieszkała z przyszłą Mamą przez co najmniej 14 dni przed porodem. Zarówno przyjmowane Pacjentki, jak i osoby towarzyszące, poddawana są tym samym procedurom epidemiologicznym jak każdy pacjent przyjmowany do szpitala. Konieczne jest zatem wypełnienie ankiety epidemiologicznej, pomiar temperatury i saturacji oraz wykonywane jest bezpłatnie antygenowy test w kierunku COVID-19. Wykonany test z negatywnym wynikiem uprawnia do jednokrotnego wejścia na teren szpitala. Bliska osoba, która ma towarzyszyć w porodzie nie może być również objęta kwarantanną lub izolacją. Należy także pamiętać, że ostatecznej decyzji o możliwości porodu rodzinnego dokonuje lekarz odbierający poród, a bliska osoba dopuszczona jest do uczestnictwa w porodzie rodzinnym pod warunkiem uzyskania ujemnego wywiadu epidemiologicznego, negatywnego testu antygenowego oraz braku objawów chorobowych, które mogą sugerować zakażenie. Osoba towarzysząca powinna także w miarę możliwości zachowywać 2-metrowy dystans od osób z personelu, powinna też często dezynfekować ręce oraz mieć założony fartuch jednorazowy i maseczkę medyczną zakrywająca nos i usta – środki ochrony osobistej zapewnia szpital. Ponadto, Szpital Powiatowy w Hrubieszowie informuje, że odwiedziny na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym nadal są wstrzymane. Wszystkie obowiązujące zasady dostępne są na stronie www i Facebooku hrubieszowskiej placówki.

Szkoła rodzenia znów działa

To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla przyszłych Mam. Wraz z początkiem marca Szpital Powiatowy w Hrubieszowie wznawia działalność szkoły rodzenia. Zajęcia odbywać się będą w każdy wtorek w godzinach od 16.30 do 18.30 w Poradni Pediatrycznej Przychodni Rejonowej w Hrubieszowie przy ul. Mickiewicza 2. W jej ramach, placówka oferuje 30 spotkań, podczas których odbywają się ćwiczenia relaksacyjno – oddechowe, a także spotkania z lekarzem ginekologiem, neonatologiem, psychologiem i kosmetologiem. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowane położne ze Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie i przeznaczone są dla kobiet, które ukończyły 28 tydzień ciąży.

Szkoła rodzenia to najlepsze źródło rzetelnych informacji na temat ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Pod okiem ekspertów, pomaga przejść przez wszystkie te etapy i sprawniej przygotować się do najważniejszej roli w życiu – roli Rodziców. Podczas zajęć przykładamy najwyższą wagę do zasad bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszamy! – mówi lek. med. Dariusz Gałecki, Dyrektor placówki.

Nowoczesny Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Na porodówce Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie oraz Oddziale Ginekologiczno-Położniczym niedawno zakończyły się kompleksowe prace remontowe, dzięki którym Pacjentki mogą być hospitalizowane w jak najlepszych warunkach.

Remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego był jedną z kluczowych inwestycji naszego szpitala. Obecnie, zmodernizowane i w pełni wyposażone sale oraz nowoczesne zaplecze zabiegowe będą służyć naszym Pacjentkom, gwarantując im najwyższą jakość leczenia, komfort i bezpieczeństwo – mówi lek. med. Dariusz Gałecki, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Hrubieszowie.

Na Pacjentki czeka m.in. nowoczesny trakt porodowy, czyli sala przedporodowa z trzema stanowiskami oraz sala porodów rodzinnych. Specjalne łóżka umożliwiają poród w pozycji wertykalnej, co zwiększa komfort Pacjentki. Przyszła mama może wybrać również fotel porodowy, krzesło, materace porodowe czy piłkę fasolkę, drabinki i worki sako. Ponadto, w szpitalu korzysta się z dwóch metod łagodzenia bólu porodowego – niefarmakologicznych, jak techniki oddechowe, muzykoterapia czy masaż oraz farmakologicznych. Najwyższym priorytetem jest także bezpieczeństwo maluszków od pierwszych minut życia – w oddziale dostępne są inkubatory otwarte CEPAP, które służą do ogrzania i ewentualnej resuscytacji noworodka po porodzie. Do diagnostyki i leczenia pacjentek wykorzystuje się kardiomonitory mobilne, aparaty EKG, pulsoksymetry oraz stanowiska źródła tlenu oraz pomp infuzyjnych. Ponadto, doświadczona i wykwalifikowana kadra medyczna otacza Pacjentki, jak i nowo narodzone dzieci troskliwą opieką medyczną.

Więcej informacji o porodach rodzinnych oraz szkole rodzenia można znaleźć pod numerami telefonów:

– w sprawie Szkoły Rodzenia – Poradnia Pediatryczna:  (84) 53 53 332

– w sprawie porodów rodzinnych – Oddział Położniczo-Ginekologiczny: (84) 53 53 266.

(info i fot.: SP ZOZ Hrubieszów, Instytut Publico)


Zobacz też:

Szpital w Hrubieszowie przeprowadził pierwszą w Polsce, innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy barku z użyciem wyjątkowej konstrukcji – ZDJĘCIA

Szpital w Hrubieszowie przeprowadził pierwszą w Polsce, innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy barku z użyciem wyjątkowej konstrukcji – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Twitterze