25 lipca 2024

Praca kierowcy międzynarodowego. Czy jest opłacalna?

Zawód kierowcy jest zawodem wymagającym i trzeba dysponować odpowiednimi predyspozycjami, aby się w nim sprawdzić, a w szczególności, gdy chodzi o transport międzynarodowy. Co jest ważne w pracy kierowcy międzynarodowego? Czy warto postawić na ten zawód?

Reklamy

 

Obowiązek znajomości przepisów międzynarodowych

Praca w transporcie międzynarodowym związanym z przewozem towarów przy pomocy samochodów ciężarowych z naczepami wymaga dysponowania odpowiednimi uprawnieniami. Kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii C+E, ale powinien również mieć świadomość, w jaki sposób należy poruszać się po drogach międzynarodowych, ponieważ w momencie przekroczenia granicy obowiązują go przepisy danego państwa. W przypadku złamania przepisów kierowca jest narażony na wysokie mandaty lub inne kary. Koszty ponosi samodzielnie, a jeżeli pracodawca postanawia je pokryć, powtarzająca się sytuacja doprowadzi ostatecznie do zwolnienia. Każdy kierowca międzynarodowy musi znać przepisy dotyczące ograniczenia prędkości w krajach, przez które przejeżdża, a także wiedzieć, gdzie można parkować, a gdzie nie. Jeżeli doszłoby na przykład do odholowania samochodu, wówczas kontakt z policją jest nieunikniony, a także konieczne jest sprowadzenie nowego samochodu dostawczego, co wiąże się z opóźnieniami w dostarczeniu towaru, na co właściciel firmy nie może sobie pozwolić.

Reklamy

 

Język obcy – podstawa w komunikacji zagranicznej

Każdy kierowca, który chce pracować na trasach międzynarodowych musi się liczyć z koniecznością posługiwania się danym językiem obcym w stopniu komunikatywnym. Rodzaj języka jest wymagany w zależności od tego, jakie rejony są obsługiwane. Pracodawcy często oczekują porozumiewania się w języku angielskim lub niemieckim. Warto sprawdzić ofertę https://www.dasko.com.pl/pl/oferty-pracy/kierowca-miedzynarodowy, aby przekonać się, że pod hasłem kierowca międzynarodowy praca kryją dogodne warunki zatrudnienia, ale też określone wymagania pracodawcy, a wśród nich właśnie konieczność znajomości języka obcego. Korzyścią płynącą z podróży zagranicznych jest też możliwość zwiedzania różnych miejsc. Nie zawsze jest na to dużo czasu, ale niekiedy można zobaczyć coś ciekawego, a przy okazji przywieźć też pamiątki dla rodziny.

Reklamy

 

Zarobki w porównaniu z kierowcami krajowymi

Należy podkreślić, że kierowca CE pracujący na trasach krajowych nie zarabia tak dobrze jak kierowca związany z transportem międzynarodowym. Podstawowa pensja kierowcy zagranicznego może nie wydawać się wystarczająco wysoka, ale dochodzą do tego różne dodatki, które powodują, że ostatecznie kwota jest atrakcyjna. Do podstawowych dodatków zalicza się ryczałt za nocleg, który jest przeliczany w zależności od wskazanej stawki konkretnego państwa. Jeżeli kierowca nocuje w kabinie samochodu, otrzymywana stawka za nocleg wzrasta. Jeszcze inny dodatek stanowią diety za delegację. W zależności od warunków umowy o pracę z danym pracodawcą można często liczyć na dodatkowe benefity, na przykład w postaci telefonu służbowego.

 

(tekst i fot. ma. sponsora)