22 stycznia 2025

Praca przy biurku – jakie meble biurowe wybrać, by zadbać o kręgosłup?

Praca to bardzo ważna sfera życia. W końcu spędzamy w niej minimum osiem godzin dziennie. Jeśli pracujemy zdalnie, to bywa, że przesiadujemy przy biurku nawet dłużej. Czy odpowiednio dbamy w tym czasie o nasze ciało – przede wszystkim zaś o kręgosłup? Badania pokazują, że długotrwałe siedzenie przy biurku niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Warto zatem dowiedzieć się, jak dbać o kręgosłup i całe ciało.

Reklamy

Chcesz mieć zdrowy kręgosłup? Postaw na biurko z regulacją wysokości

Bardzo ważnym elementem przeciwdziałania problemom z kręgosłupem są odpowiednie meble – krzesło i biurko. To właśnie przy biurku spędzamy większość czasu w pracy, najczęściej w jednej pozycji. Warto zatem poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego biurka. Najlepszym rozwiązaniem jest biurko regulowane (kupisz je tutaj: https://fly-desk.com/biurko-regulowane).

Jest to ergonomiczne biurko, które pozwala dostosować wysokość blatu do wzrostu użytkownika. To bardzo ważne, aby wysokość biurka była dopasowana do wzrostu. Zwykłe biurko nie pozwala na taką regulację, co jest szczególnie problematyczne, gdy z mebla korzysta kilkoro użytkowników. Niemniej nawet jeśli z biurka korzysta jedna osoba – wysokość blatu zawsze powinna być odpowiednia do wzrostu.

Reklamy

Co więcej – biurko podnoszone (na przykład takie z elektryczną regulacją wysokości) umożliwia pracę na stojąco. Lekarze ortopedzi oraz rehabilitanci wskazują na wiele zalet takiego rozwiązania. Tak naprawdę tryb pracy powinien być zmienny – raz siedzący, a raz stojący. Pozycję zmieniamy wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę.

Taki tryb pracy poprawia krążenie krwi (tym samym dotlenia komórki) i odciąża kręgosłup. Praca stojąca sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy, a co za tym idzie – minimalizuje obciążenie kręgosłupa. Postawa stojąca niejako wymusza pozostawanie w ruchu; pracują mięśnie głębokie, ponieważ ciało stara się utrzymać prawidłową pozycję. Podczas pracy stojącej zwiększa się także koncentracja.

Reklamy

Ergonomiczne meble biurowe (przede wszystkim biurka regulowane) pozwalają uniknąć wielu problemów zdrowotnych – od dolegliwości bólowych, przemęczenia i przeciążenia kręgosłupa, aż po poważne zwyrodnienia.

Biurko podnoszone – najważniejsze zalety

Na rynku znajdziesz różne rodzaje biurek. Największy komfort bez wątpienia zapewnia wysokiej jakości biurko regulowane elektrycznie, czyli takie z elektrycznym panelem sterowania. Biurko elektryczne pozwala na płynną zmianę wysokości za pomocą jednego przycisku. Tym samym nie trzeba się schylać ani ponownie konfigurować wysokości biurka. Można bowiem zaprogramować biurko tak, aby od razu umieścić blat na używanej wcześniej wysokości.

Biurka są wykonywane z wysokiej jakości płyty meblowej i mają stabilny stelaż o udźwigu, pozwalającym na pracę z wykorzystaniem urządzeń – takich jak komputer, monitor czy drukarka. Istotny jest także nowoczesny design, który świetnie wpisuje się w przestrzeń biurową, ale sprawdzi się także w domowym zaciszu. Do pracy w trybie siedząco-stojącym warto wybrać nowoczesne biurko regulowane z wciętym blatem (to wygodniejsze rozwiązanie, gdy pracujesz na stojąco).

Możesz wybrać także biurko, wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak ładowarka indukcyjna, organizer kabli, mediaport, ramię do monitora itp. Ciekawym elementem biurka jest natomiast oświetlenie LED, które dodaje mu modernistycznego sznytu.

Jakie krzesło do biurka z elektryczną regulacją wysokości?

Do biurek z elektryczną regulacją wysokości świetnie sprawdzą się klasyczne krzesła biurowe. Najważniejsze, aby były ergonomiczne. Co to znaczy? Takie krzesło oczywiście również musi mieć regulację wysokości (na szczęście taką funkcję ma większość modeli). Powinno mieć odpowiednio wyprofilowane oparcie i siedzisko (tak, aby sprzyjało utrzymaniu prawidłowej postawy ciała). Krzesło musi mieć podłokietniki oraz zagłówek, co wpływa na komfort podczas pracy. Przydatne są również funkcjonalne kółka.

Warto jednak zainteresować się takimi innowacyjnymi rozwiązaniami jak na przykład stołek balansujący. Tego typu siedziska doskonale współgrają z nowoczesnymi biurkami elektrycznymi, a ponadto mają zbawienny wpływ na kręgosłup. Siedzenie na takim stołku można nazwać aktywnym, ponieważ całe ciało pracuje, aby utrzymać równowagę. Dzięki temu pozostajemy w nieustannym ruchu, mimo że pracujemy na siedząco.

Stołek balansujący wymusza utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, wspiera aktywność, uczy balansowania ciałem, co ma pozytywny wpływ nie tylko na kręgosłup, ale i wiele innych układów (na przykład układ krążenia).

Biurko regulowane pozwala na pracę stojącą, a zatem warto zaopatrzyć swoje biuro w matę antyzmęczeniową. Jest to mata, przeznaczona właśnie do pracy na stojąco. Jej nazwa jest nieprzypadkowa. Z długotrwałym siedzeniem związane są dolegliwości ze strony nóg i stóp (obrzęki, bóle, uczucie mrowienia). W takiej sytuacji warto zmienić pozycję na stojącą i skorzystać z maty, która stymuluje mikrokrążenie oraz zmniejsza zmęczenie i ból nóg.

Trzeba także pamiętać o tym, aby robić sobie regularne przerwy podczas pracy. W tym czasie należy się przewietrzyć, napić wody i wykonać kilka lekkich ćwiczeń rozciągających kręgosłup. Odpowiednia higiena pracy oraz ergonomiczne meble biurowe to klucz do zdrowia kręgosłupa.


tekst i fot. mat. partnera