22 grudnia 2024

Prawo: Co zrobić gdy rodzice nie realizują kontaktów z dzieckiem?

W sytuacji gdy rodzice dziecka nie mieszkają razem, mogą wspólnie ustalić zasady kontaktów z dzieckiem. Zdarza się jednak, że sposób i częstotliwość kontaktów rodzica z dzieckiem zostają określone sądownie (np. w wyroku rozwodowym lub w postanowieniu w sprawie o uregulowanie kontaktów). Wówczas spotkania powinny odbywać się zgodnie z tym orzeczeniem.

Reklamy

Co jednak zrobić gdy rodzic nie stosuje się do ustaleń sądu?

Niestety bardzo często ma miejsce ignorancja sądowych ustaleń kontaktów dziecka z rodzicem. Sądowe postanowienia bagatelizują zarówno ojcowie jak i matki. Zdarzają się ojcowie, którzy zupełnie nie interesują się spędzaniem czasu z dzieckiem, jak i matki, które pozbawiają ojców prawa do takich spotkań. W obu przypadkach cierpi przede wszystkim dziecko. Powszechnie bowiem wiadomo, że obecność obojga rodziców jest niezwykle ważna dla jego prawidłowego rozwoju.

Reklamy

Gdy rodzic narusza ustalenia sądu w zakresie kontaktów (np. nie zezwala na spotkania dziecka z drugim rodzicem) lub nie stosuje się do tych ustaleń (np. nie przyjeżdża po dziecko na ustalone spotkania), istnieje podstawa do wystąpienia w takiej sprawie do sądu. Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu postępowania cywilnego jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje albo osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem, nie wykonuje albo narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

Czytaj: Prawo: Zastrzeżenie numeru PESEL

Reklamy

Sądem właściwym do rozpoznania takiej sprawy jest sąd rodzinny miejsca zamieszkania dziecka. We wniosku należy wskazać dowody potwierdzające to, że rodzic uchyla się od kontaktów z dzieckiem lub kontakt ten utrudnia. Dowodami mogą być sms-y, e-maile, zeznania świadków. Dodatkowo należy załączyć orzeczenie sądu ustanawiające aktualnie obowiązujące kontakty rodzica z dzieckiem.

Należy także wskazać kwotę, którą rodzic niewykonujący orzeczenie będzie zobowiązany zapłacić na rzecz drugiego rodzica za każde nienależyte wykonane kontaktów. Kwota ta uzależniona jest od sytuacji majątkowej rodzica, który ignoruje postanowienie sądu.

W trakcie postępowania sąd przeprowadzi postępowanie wyjaśniające, w którym ustali czy kontakty nie są realizowane i z jakiej przyczyny. Jeżeli sąd uzna, że rodzic narusza ustalone uprzednio kontakty, wyda postanowienie, w którym nałoży na rodzica zagrożenie karę pieniężną za każde następne tego typu zachowanie.

Następnie jeżeli kontakty nadal nie będą wykonywane zgodnie z treścią orzeczenia, konieczne będzie wniesienie kolejnego wniosku, do tego samego Sądu, o ukaranie zagrożoną wcześniej przez sąd karą.

­

Publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.

­

radczyni prawna Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl

Zobacz też:

Prawo: Elementy umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zerknij na Instagram →