Jeśli stosunek pracy ustaje na skutek śmierci pracownika, jego najbliżsi zgodnie z przepisami kodeksu pracy, mają prawo do praw majątkowych wynikających ze stosunku pracy.
Prawa majątkowe ze stosunku pracy to prawa ściśle z tym stosunkiem związane i bezpośrednio z niego wynikające, do których zalicza się m.inn. zaległe i bieżące wynagrodzenie za pracę, dodatki do wynagrodzenia, niewypłacone świadczenia z tytułu podróży służbowej, nagrody, odprawę pieniężną czy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Prawa te przechodzą, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgonie z tą ustawą renta rodzinna przysługuje dzieciom własnym, dzieciom drugiego małżonka, dzieciom przysposobionym, przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuków, rodzeństwa i innych dzieci, a także rodziców.
Czytaj: Prawo: Co zrobić gdy rodzice nie realizują kontaktów z dzieckiem?
Odprawa pośmiertna przysługuje dzieciom, które w chwili śmierci pracownika:
– nie ukończyły 16 lat albo
– kształciły się w szkole przed ukończeniem 25. roku życia albo po ukończeniu 25 lat kształciły się, będąc na ostatnim roku studiów.
– bez względu na wiek w chwili śmierci pracownika były całkowicie niezdolnymi do pracy oraz do samodzielnej egzystencji
– dzieciom, których całkowita niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 16. roku życia lub w trakcie nauki w szkole.
Zobacz: Prawo: Elementy umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie osób, na które powinny przejść prawa majątkowe należne po zmarłym. Tym samym, to pracodawca powinien zweryfikować czy najbliżsi zmarłego pracownika spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej.
Jeżeli brak jest małżonka i innych osób uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym, prawa majątkowe wchodzą do masy spadkowej i podlegają dziedziczeniu przez spadkobierców na zasadach określonych w kodeksie cywilnym.
W takiej sytuacji pracodawca może je wypłacić jedynie spadkobiercom po przedstawieniu przez nich postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia.
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Zobacz też:
Prawo: Nowe terminy wejścia w życie doręczeń elektronicznych