27 grudnia 2024

Prawo: Kto odpowiada za śmieci po fotowoltaice

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie wytwarzaniem energii w instalacjach fotowoltaicznych.

Reklamy

Duże instalacje fotowoltaiczne najczęściej są budowane przez inwestora na nieruchomościach dzierżawionych od rolników (więcej na ten temat: https://lubiehrubie.pl/powiat/porady-prawne-pulapki-w-dzierzawie-gruntow-pod-fotowoltaike/).

Okres dzierżawy gruntu zazwyczaj pokrywa się z cyklem życia paneli fotowoltaicznych, dlatego istotne jest zadbanie przez wydzierżawiającego o to, by ustalił kto będzie miał obowiązek zagospodarowania odpadu w postaci zużytych instalacji, po rozwiązaniu umowy. Zgodnie z ustawą o odpadach odpowiedzialność taka spoczywa na inwestorze lub właścicielu nieruchomości, na której instalacja została zbudowana.

Reklamy

Istotną rolę w ustaleniu odpowiedzialności za odpady odgrywa umowa dzierżawy, zawarta pomiędzy właścicielem gruntu oraz inwestorem.

Czytaj: Prawo: Przelew na niewłaściwe konto

Reklamy

Według ustawy o odpadach po zakończeniu okresu dzierżawy, to właściciel nieruchomości, na której zbudowana została instalacja fotowoltaiczna będzie domniemanym posiadaczem odpadów, odpowiedzialnym za ich odpowiednie zagospodarowanie. Domniemanie to może zostać obalone, jeżeli właściciel nieruchomości wskaże podmiot, który jest faktycznym posiadaczem odpadów. To bowiem posiadacz a nie właściciel nieruchomości z mocy prawa jest zobowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Dlatego też strony umowy dzierżawy powinny ustalić w jej treści, kto stanie się właścicielem instalacji po upływie okresu obowiązywania umowy oraz kto będzie odpowiedzialny za usuniecie jej z gruntu. Takie postanowienia umowne będą określały zobowiązanego do usunięcia odpadów. Zauważyć należy, że z umowy dzierżawy może również wynikać, że posiadaczem odpadów będzie właściciel gruntu, na którym wybudowana została instalacja, i to on będzie odpowiedzialny za jej usunięcie na własny koszt po zakończeniu eksploatacji. Warto więc zadbać o takie zapisy umowy, które jednoznacznie określą kto jest odpowiedzialny za usunięcie wyeksploatowanych paneli.

Zobacz: Prawo: Wakacje od ZUS dla mikroprzedsiębiorców

Należy też mieć na uwadze, że odpowiednie zapisy umowy dzierżawy nie gwarantują pełnej ochrony, istnieje bowiem ryzyko, że inwestor nie będzie działał uczciwie i pomimo takiego obowiązku nie usunie w odpowiednim czasie instalacji bądź nawet porzuci np. zniszczoną instalację, gdy uzna, ze jest to dla niego bardziej korzystne. W celu zabezpieczenia właściciela nieruchomości przed dużymi kosztami, które będzie musiał ponieść aby usunąć instalację z nieruchomości, rozważyć należy ustanowienie kaucji pieniężnej, odpowiedniej polisy OC czy gwarancji bankowej, które będą mogły być wykorzystane przez właściciela nieruchomości na pokrycie kosztów usunięcia instalacji.

Zobacz też:

Prawo: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Zerknij na Instagram →

­

radczyni prawna Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl