Podział majątku wspólnego małżonków jest możliwy przed rozwodem, w jego trakcie oraz po zakończeniu małżeństwa. W trakcie trwania sprawy o rozwód taki podział można przeprowadzić na dwa sposoby. Umownie – u notariusza lub sądownie – na podstawie wniosku zawartego w pozwie o rozwód lub złożonego jako samodzielny wniosek.
Jeżeli przed zawarciem małżeństwa małżonkowie nie zawrą majątkowej umowy małżeńskiej (intercyzy), to powstaje między nimi tak zwana małżeńska wspólność majątkowa. Oznacza to, że co do zasady wszystko, co małżonkowie nabywają podczas małżeństwa, trafia do „wspólnego worka”.
Aby rozpocząć proces podziału majątku wspólnego, należy wspólność małżeńską „przeciąć” i ustanowić rozdzielność majątkową małżeńską, a następnie dokonać podziału majątku.
Czytaj: Prawo: Podatek od budynków mieszkalnych lub ich części
Należy pamiętać, że sam fakt wniesienia pozwu o rozwód nie powoduje powstania rozdzielności majątkowej. Dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego powstaje rozdzielność majątkowa.
Często zdarza się, że rozwodzący się małżonkowie decydują się na przeprowadzenie podziału majątku jeszcze w trakcie trwania rozwodu.
Można to zrobić u notariusza lub w sądzie.
Zobacz: Prawo: Przemoc ze względu na płeć
Jeśli małżonkowie są zgodni, to rozdzielność majątkową oraz podział majątku wspólnego mogą przeprowadzić podczas jednej wizyty u notariusza.
Jeśli jednak małżonkowie nie są zgodni co do podziału majątku, a z różnych względów nie chcą czekać na uprawomocnienie się wyroku rozwodowego, mogą złożyć pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej, a następnie wniosek o podział majątku wspólnego do sądu rejonowego. Sprawa będzie się wówczas toczyła równolegle ze sprawą rozwodową.
Sądowy podział majątku wspólnego małżonków można także przeprowadzić w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Wystarczy złożyć wniosek o jego przeprowadzenie w pozwie o rozwód. Pamiętać jednak należy, że w wyroku rozwodowym sąd dokona podziału majątku tylko wówczas, gdy małżonkowie są zgodni co do tego podziału.
Zobacz też:
Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com