22 stycznia 2025

Prawo: Renta rodzinna dla dziecka

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje określonym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Reklamy

Do kręgu osób, którym przysługuje renta należą m.inn. dzieci. Są to zarówno dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione:

  • do ukończenia 16 lat
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przed ukończeniem 16 roku życia lub w trakcie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

Czytaj: Prawo: Becikowe na nastolatka?

Reklamy

Jeżeli dziecko ukończy 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Prawo do renty rodzinnej dla dzieci po ukończeniu przez nie 16 roku życia zależy więc od tego czy dziecko się uczy. Prawo do renty mają dzieci, które uczą się w trybie: stacjonarnym, wieczorowym, zaocznym i korespondencyjnym w:

Reklamy
  • szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, szkołach wyższych państwowych i niepaństwowych działających na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym
  • szkołach i seminariach prowadzonych przez kościół katolicki
  • na kursach przysposobienia i doskonalenia zawodowego, prowadzonych w formach szkolnych lub pozaszkolnych trwających co najmniej 3 miesiące.

Zobacz: Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Renta rodzinna przysługuje również dzieciom, które uczą się za granicą w szkołach podstawowych i wyższych oraz dzieciom, które za granicą uczą się języka obcego, na kursach trwających co najmniej 3 miesiące.

Renta rodzinna przysługuje także młodocianym pracownikom, zatrudnionym przez pracodawców na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu, realizującym obowiązek dokształcania się w formach szkolnych i pozaszkolnych. 

Prawa do renty  nie nabędzie jednak osoba, która korzysta z kursów hobbystycznych np. kursów tańca towarzyskiego.

Wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, również mają prawo do renty, jeżeli spełniają łącznie dwa warunki:

– zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią, chyba że śmierć była następstwem wypadku

– nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, to wówczas gdy nie mogą zapewnić im utrzymania albo zmarły lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Z przepisów ustawy o emeryturach i rentach jednoznacznie wynika, że uprawnienie do renty rodzinnej nabywane jest przez dzieci niejako dwustopniowo, po spełnieniu  w/w przesłanek oraz w oparciu o uprawnienia osoby zmarłej.

Zobacz też:

Prawo: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Zerknij na Instagram →

radczyni prawna Małgorzata Dąbek 

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl