22 grudnia 2024

Prawo: Rozłożenie przez sąd zasądzonego świadczenia na raty

Zdarza się, że w sprawach sądowych o zapłatę mamy do czynienia z roszczeniem o zapłatę wysokiej kwoty, której nie bylibyśmy w stanie jednorazowo spłacić. Warto wówczas pamiętać o możliwości wnioskowania do sądu o rozłożenie takiego świadczenia na raty.

Reklamy

Instytucja rozłożenia na raty zasądzonego świadczenia stanowi rozwiązanie często stosowane w praktyce sądowej, jako środek ochrony interesów dłużników, którzy z niezawinionych przez siebie powodów, nie są w stanie jednorazowo spłacić zasądzonego świadczenia, natomiast spłata ratalna jest dla ich możliwa. Zgodnie z brzmieniem art. 320 kpc „W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie, a w sprawach o wydanie nieruchomości lub o opróżnienie pomieszczenia – wyznaczyć odpowiedni termin do spełnienia tego świadczenia.”.

W orzecznictwie podkreśla się wyjątkowość tego postanowienia oraz obowiązek sądu brania pod uwagę nie tylko sytuacji dłużnika, ale również interesów wierzyciela. Wskazuje się też na charakter zasądzanego świadczenia oraz to by nie premiować dłużników niesolidnych i nie dających gwarancji, że należności, mimo rozłożenia na raty, będą realizowane.

Reklamy

Czytaj: Porady prawne: Prawo do zasiłki pogrzebowego

Rozpoznając wniosek o rozłożenie na raty sąd bada czy dłużnik będzie w stanie regulować zobowiązanie. Co więcej, stwierdzenie przez sąd trudnej sytuacji majątkowej, rodzinnej czy też zdrowotnej dłużnika nie zawsze będzie oznaczało rozłożenie zasądzanego świadczenia na raty. Szczególnie uzasadnione wypadki to bowiem takie, w których spełnienie zasądzonego świadczenia byłoby dla pozwanego niemożliwe do wykonania albo bardzo utrudnione lub narażałoby jego bądź jego bliskich na niepowetowane szkody.

Reklamy

Czytaj: Prawo: Renta rodzinna dla dziecka

Rozłożenie świadczenia na raty i jego systematyczna spłata gwarantuje, że przeciwko dłużnikowi nie zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne. Dopiero w przypadku braku płatności którejkolwiek z rat, wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności – w zakresie już wymagalnych rat, a następnie może skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Niewątpliwie rozłożenie długu na raty jest dobrym rozwiązaniem dla dłużników w przypadku roszczeń bezspornych, które chcemy uregulować, lecz uniemożliwia nam to trudna sytuacja finansowa.

­Zobacz też:

Prawo: Przepadek pojazdu za jazdę w stanie nietrzeźwości

Zerknij na Instagram →

radczyni prawna Małgorzata Dąbek

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie

www.dabekkusik.pl

stowarzyszeniesiw.pl


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com