Już od najbliższego piątku do niedzieli w HDK będzie trwał XIX Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Bohaterami będą, tak jak od pierwszej prezentacji hrubieszowski zespół „Lechici”, rywalizujący w konkursie, no i oczywiście goście z pierwszej półki krajowej zespoły: Bracia i Brathanki. Dla mnie najwybitniejszym gościem, jak dotychczas była artystka Edyta Geppert, która będąc na scenie sama z akompaniatorem przez dwie godziny potrafiła zelektryzować i wbić w fotel słuchaczy, a później bisy na stojąco. Czy obecni wybitni goście zmienią to zdanie, wszystko zależy od nich i gustu słuchaczy!
Program XIX Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego
Hrubieszów 2014
Piątek 24.10.2014
godz. 11.00 – I koncert konkursowy
godz. 15.00 – II koncert konkursowy
godz. 18.00 – III koncert konkursowy
godz. 21.00 – dyskoteka dla uczestników festiwalu
Sobota 25.10.2014
godz. 12.00 – IV koncert konkursowy
godz. 18.00 – Koncert Inauguracyjny
– oficjalne otwarcie festiwalu
– recital zespołu „Lechici” z Kościoła Garnizonowego w Hrubieszowie
godz. 19.00 – koncert zespołu „Bracia”
Niedziela 26.10.2014
godz. 9.30 – Uroczysta Msza św. w Kościele Garnizonowym – w trakcie prezentacja wykonawców biorących udział w festiwalu
godz. 16.00 – Koncert Galowy w wykonaniu laureatów festiwalu oraz wręczenie nagród
godz. 18.30 – koncert zespołu „Brathanki”
Tak było, np. w…
1994
W dniach 17/19 XI w HDK odbył się I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej i Żołnierskiej – Hrubieszów 94. Festiwal prowadziła Anna Dąbrowska – redaktor TVP w Lublinie, rodem z Hrubieszowa. Po raz pierwszy zespół „Lechitki” zaśpiewał „Młodością Kolumbów”. Piosenka ta była hymnem Arsenału – Gdynia 94. Kierownik artystyczny Leszek Opała zaaranżował ją i przeniósł na grunt tego festiwalu. Utwór ten bardzo podobał się publiczności istał się hymnem hrubieszowskiego festiwalu. Gościnnie wystąpił chór „Rezonans” z Zamościa pod kierownictwem Alicji Saturskiej.
1999
W dn. 4/7 XI w HDK odbył się IV Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej. W czasie recitalu zespół „Lechici” wykonał m.in. Młodością Kolumbów, Kresowe Dzieci, O mój Rozmarynie, Czerwone Maki, Wiązankę melodii wojskowych, Raduje się serce. Występ Gościa honorowego Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” w hali na stadionie obejrzało ok. 1200 osób. Występowali również: „Teatr Tradycyjny” z Krakowa, „Polski Teatr Ludowy” z Lwowa (Ukraina). W konkursie wystąpiło 16 solistów i 8 zespołów wokalnych. Pierwsze miejsce wśród solistów przyznano Dominikowi Samile z Koszalina, drugie Agnieszce Chomik z Olsztyna, a trzecie Agnieszce Janków z Żagania. W kategorii zespoły 1. „Camelot” z Rzeszowa, 2. „Trzy plus cztery” z Krakowa, 3. „Mirt” z Modlina. Wyróżniono zespół „Yago” z Hrubieszowa. W Jury zasiadał m.in. twórca hrubieszowskiego festiwalu ks. major dziekan dekanatu „Północ” w Hrubieszowie Andrzej Puzon. Zespół Lechici, kpt. Jerzy Baj, Janusz Bieńko oraz Leszek Opała (wszyscy z Hrubieszowa) otrzymali nagrody za przygotowanie wszystkich dotychczasowych festiwali. Koncert galowy poprowadziła jak zwykle pochodząca z Hrubieszowa Anna Dąbrowska – spikerka TV Lublin.
2004
W dn. 5 – 7 XI odbył się w HDK IX Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego pod hasłem słów Ojca Świętego wygłoszonymi do żołnierzy całego świata „Bądźcie stróżami sprawiedliwości i pokoju”. Ks. kapelan A. Puzon odczytał orędzie biskupa polowego WP. Zespół Lechici jak zwykle odśpiewał na początku hymn „Młodością Kolumbów”, a następnie dał koncert i otrzymał specjalne wyróżnienie. Gościem festiwalu był Stanisław Sojka, którego fragmenty Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II oklaskiwano na stojąco. Drugi gość to „Joszko Broda z grupą dziecięcą”. Rada artystyczna pod kier. mgr Alicji Saturskiej przyznała w kat. wokalnej i wokalno – instrumentalnej następujące miejsca 1. Zespół „Quarto” z Rzeszowa, 2. Zespół „Biedronki” z Brzegu, 3. Zespół 'Credo” ze Świętoszowa, solistów; 1. Karolina Czekaj z Rzeszowa, 2. Diana Winiarska, 3. Żaneta Kozoświt obie z Brzegu. Wyróżnienie m.in. otrzymał Przemysław Kleczkowski z KG w Hrubieszowie.
2010
6 -7.11. – W Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się jubileuszowy XV Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Wzięło w nim udział, prezentując wysoki poziom artystyczny, wielu wykonawców: zespołów i solistów z całej Polski. „Lechici”, jak co roku, wokalne zmagania rozpoczęli od hymnu Festiwalu ‘Młodością Kolumbów”. W koncercie inauguracyjnym, tym razem, wystąpili wraz ze swoim przyjacielem Dariuszem Tokarzewskim ( z grupy VOX) oraz kwartetem smyczkowym „La Prima „Vera” z Zamościa. Za całokształt działalności przy organizacji Festiwalu ( od początku jego istnienia) zespół otrzymał wyróżnienie wojewody lubelskiego. Gośćmi Festiwalu był znany piosenkarz Bogusław Mec i Wolna Grupa Bukowina. W niedzielę popołudniu o godz.13 00 w kościele pw. MBNPomocy w Hrubieszowie odbyła się uroczysta Msza św. Wzięli w niej udział m.in. władze miasta oraz organizatorzy, członkowie komisji i uczestnicy XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej Wojska Polskiego, a także żołnierze, którzy powrócili z misji w Afganistanie i członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Mszę św. transmitowała TV Polonia.
Zobacz też:
XVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska …
Podsumowanie XVII Festiwalu Pieśni Patriotycznej i …
XVI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskie
XI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej – Hrubieszów …
Opracował – Marek A. Kitliński (mak)
Poniżej zdjęcia i wideo z festiwalu w roku 2013.