9 grudnia 2023

Przekształcenie strychu w przestrzeń użytkową

Mieszkańcy domów często decydują się adaptację nieużywanego poddasza na pomieszczenie użytkowe. Powody takiego kroku bywają różne, ale ich konsekwencją jest zawsze zwiększenie metrażu domu. Adaptacja strychu może wiązać się z małym remontem lub wielką przebudową, w zależności od potrzeb.

Reklamy

Pomieszczenie użytkowe czyli jakie?

Zacznijmy od wyjaśnienia: Co to znaczy przekształcić strych na pomieszczenia użytkowe? Oznacza to taką zmianę tej przestrzeni, która z pustego i niewykorzystanego pomieszczenia przeistoczy je w takie, które będzie można zaaranżować wg własnej wizji, w wyniku której strych zacznie pełnić określoną funkcję. Może być to zarówno funkcja mieszkalna, czyli możemy zechcieć przekształcić strych w pokój czy nawet osobne mieszkanie, jeśli jest wystarczająco duży. Możemy zamienić go po prostu w pomieszczenie, w którym gromadzić swoje rzeczy, czyli czyli po prostu stworzyć składzik. Możemy też zaaranżować strych wg potrzeb specjalnych, np. urządzić na nim pokój gier, przytulną czytelnię czy mini siłownię.

Ocena strychu i uzyskanie zgody

Zanim przystąpimy do przekształcania, trzeba poprosić o pomoc architekta, który oceni, czy strych nadaje się do zmiany w pomieszczenie użytkowe. Sprawdzi on wytrzymałość stropów – jeśli planujemy ścianki działowe, kamienne płytki i ciężkie meble czy inne wyposażenie, może okazać się, że nasze stropy nie są do tego przystosowane i są zbyt słabe.

Reklamy

Kolejną istotną kwestią jest ocena stanu technicznego więźby dachowej i szczelności dachu.

Jeśli więźba uległa zniszczeniu, zaszła wilgocią czy porośnięta jest grzybem, architekt zaproponuje jej wymianę. Może również stać się tak w przypadku, kiedy więźba wykonana jest z materiałów słabej jakości.

Specjalista oceni też, czy poddasze będzie odpowiadać wymogom prawa budowlanego, takim jak wysokość poddasza oraz wielkość okien.

Musimy również uzyskać potrzebne zgody formalne. Aby ich dopełnić musimy ze swojej strony albo zgłosić roboty remontowo-budowlane, albo uzyskać pozwolenie na budowę, w zależności od tego jak bardzo zaawansowane będą prace. Jeśli planujemy jedynie prace remontowe takie jak wymiana podłóg, okien dachowych na nowe tej samej wielkości i  kształtu, wymiana tynków czy instalacji wodno-kanalizacyjnej, wystarczy jedynie zgłoszenie tego faktu w urzędzie. Trzeba pamiętać by zadbać o pojemniki, w które będzie można wrzucać odpady remontowe. Wywóz gruzu Warszawa kieruje na specjalnie stworzone wysypiska – wyrzucanie odpadów do śmieci razem z odpadami komunalnymi jest nielegalne i za takie postępowanie grozi odpowiedzialność prawna. Kontenery na gruz w Warszawie są częstym widokiem przy domach, w których trwa remont – dostarczenie ich i odbiór przez profesjonalną firmę jest wygodne i bezproblemowe.

Jeśli nasz remont ingerować będzie w konstrukcje budynku, a więc wiązać będzie się najczęściej z nadbudową, zmianą kształtu czy też nachylenia dachu czy też stworzeniem od podstaw otworów dachowych lub zmianą ich wymiarów, to potrzebujemy pozwolenia na budowę.

Przeznaczenie ma znaczenie

Prace remontowe częściowo uzależnione są od rodzaju jego finalnego przeznaczenia. Z nieco innych materiałów ociepleniowych, wentylacyjnych, będziemy korzystali jeśli poddasze ma pełnić funkcję typowo mieszkalną, jako dodatkowe piętro domu, a z innych, jeśli zależy nam, by na strychu posiadać pomieszczenie do przechowywania. W tym pierwszym przypadku kwestia ocieplenia i izolacji jest niezmiernie ważna i bardzo uważnie należy się jej przyjrzeć. To, czego na pewno nie chcemy w pomieszczeniach mieszkalnych to niekontrolowana ucieczka ciepła. Warto przemyśleć podwójne ocieplenie dachu, wraz z zastosowaniem paroizolacji między warstwą ocieplenia a obudową poddasza. Takie czynności jak gotowanie czy kąpiele generują parę wodną, co jest zjawiskiem naturalnym. Zastosowanie paroizolacji zapanuje nad wilgocią i zapobiegnie skraplaniu pary wodnej na przegrodach dachowych. Nie zapomnijmy też o hałasie jako czynniku, który musimy brać pod uwagę w przypadku adaptacji strychu na pomieszczenie mieszkalne. Dobra izolacja akustyczna uchroni domowników przed hałasem z zewnątrz, takim jak dźwięki ulicy, ale też przed hałasem powodowanym warunkami atmosferycznymi – deszczem czy gradem uderzającym w dach, odgłosami świszczącego wiatru itp.

Adaptacja poddasza jest popularnym sposobem na powiększenie powierzchni użytkowej domu.  Zanim zamienimy nasz strych w pokój czy pomieszczenie gospodarcze, zapytajmy o zdanie architekta lub projektanta i zadbajmy o wszelkie sprawy formalne. Nie zapomnijmy, że prace remontowe wiążą się z powstawaniem odpadów, zorganizujmy więc wywóz gruzu Warszawa. Znając przeznaczenie strychu po adaptacji, łatwiej będzie nam wybrać odpowiednie materiały. Po zakończonym remoncie możemy cieszyć się nowo powstałym, przydatnym pomieszczeniem w domu.

­

test i fot. mat. partnera