Hrubieszów znalazł się na 236 na 267 miast powiatowych, a powiat hrubieszowski na 207 miejscu wśród 314 powiatów, w corocznej edycji Rankingu Bogactwa Samorządów, stworzonego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.
Ranking bogactwa gmin
Gdzie są najbogatsze, a gdzie najbiedniejsze gminy, powiaty i województwa? Sprawdź wyniki i porównaj bogactwo samorządów w swoim regionie. Pismo samorządowe „Wspólnota” publikuje wyniki XVI edycji rankingu zamożności.
Do finansowej arystokracji możemy zaliczyć 43 gminy, których dochody w naszym rankingu przekraczają 5000 zł na mieszkańca. Są rozrzucone w różnych województwach po całym kraju, ale bez trudu można je zidentyfikować w jednej z trzech grup:
– obszary metropolitalne (Warszawa, Sopot) i zamożna strefa podmiejska (7 gmin wokół Warszawy, ale także Suchy Las i Tarnowo Podgórne koło Poznania oraz Kobierzyce koło Wrocławia);
– gminy turystyczne, głównie nadmorskie (np. Rewal, Mielno, Ustronie Morskie, Krynica Morska, Dziwnów, Międzyzdroje, Łeba), ale także Karpacz w Karkonoszach;
– niewielkie gminy z surowcami naturalnymi (np. węglem brunatnym) i dużymi zakładami – w tej kategorii mieści się przynajmniej 15 zamożnych gmin. Najbardziej znanym przykładem jest Kleszczów, gdzie znajduje się kopalnia i elektrownia Bełchatów. Ale też trzy sąsiadujące z Kleszczowem gminy w woj. łódzkim, kilka gmin w Zagłębiu Miedziowym, Puchaczów (kopalnia węgla), Sitkówka-Nowiny (cementownia), dwie gminy w zagłębiu węgla brunatnego koło Konina i Turka i kilka jeszcze innych.
Na przeciwnym biegunie mamy 133 gminy z dochodami poniżej 2300 zł na mieszkańca. Absolutnym rekordzistą jest woj. lubelskie, z którego pochodzi ponad jedna trzecia gmin zaliczanych do tej najbiedniejszej grupy (47, z tego 42 wiejskie). Na dalszych miejscach są inne województwa Polski Wschodniej – podkarpackie (16 gmin), świętokrzyskie (15 gmin) i podlaskie (12 gmin).
Cały ranking wraz z oceną zamożności wszystkich gmin – również z powiatu hrubieszowskiego, znajduje się pod linkiem:
***
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik w całości poświęcony samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lekturą prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.
fot. wspolnota.org.pl