Na którym miejscu znalazł się Hrubieszów, powiat hrubieszowski i gminy naszego powiatu? Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem wydatków na administrację, opracowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.
Czy większe wydatki w przeliczeniu na mieszkańca oznaczają lepszą jakość świadczonych usług? Które miasta są w stanie zapanować nad rozrostem administracji? Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” sprawdziło, jak samorządy radzą sobie z finansowaniem własnych kadr.
Autorzy raportu podkreślają, że ich zestawienie daje jedynie uproszczony obraz sytuacji. Po pierwsze, ze względu na różne rozwiązania organizacyjne i zawiłości stosowania klasyfikacji budżetowej wartości pojawiające się w rankingu dla poszczególnych gmin, czy powiatów nie zawsze są w pełni porównywalne.
Zobacz też: Laureatka z Hrubieszowa! [ZDJĘCIA]
W obliczeniach wzięto pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 administracja publiczna, z wyłączeniem wydatków na remonty bieżące (bo mają one incydentalny charakter i zaburzają wartość wskaźnika, który ma obrazować drogość lub taniość codziennego funkcjonowania urzędu).
Zestawienie wydatków na administrację dla każdego szefa urzędu może być jednak pomocne w spojrzeniu na własną jednostkę, pozwala porównać się z innymi, a dzięki temu stanowi materiał do refleksji. Można zadać sobie pytanie, dlaczego wydajemy więcej, czy jest to uzasadnione i czy prowadzi do zadowalających efektów.
Przeczytaj także: Hrubieszów: Ubyło nas w powiecie! W każdej gminie
W tabelach zestawiono dwa lata: 2022 i 2014.
Samorządy zostały uszeregowane poczynając od tych jednostek, które na administrację per capita wydają najmniej. I tak na przykład wśród miast wojewódzkich na pierwszym miejscu (jak w 2014 r.) znalazł się Toruń. Wśród dużych miast powiatowych z pozycji 3. na lidera awansował Ełk. Wśród dużych powiatów na pierwszym miejscu jest powiat cieszyński, a wśród małych (pod względem liczby mieszkańców) – zduńskowolski, awans z 28.
W kategorii większych miasteczek pierwszą pozycję utrzymał Luboń z woj. wielkopolskiego, zaś wśród mniejszych na najwyższym miejscu podium wciąż jest podkarpacki Ulanów. I jeszcze gminy wiejskie – w poszczególnych podkategoriach zwyciężyły: małopolski Grybów, podkarpacka Tryńcza oraz łódzki Dłutów.
Zapraszamy do zapoznania się z pozycjami naszych samorządów w rankingu:
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – Oszczędny urząd. Ranking wydatków na administrację →
Inne rankingi „Wspólnoty” →
źródło, grafika: PST Wspólnota / wspolnota.org.p