22 grudnia 2024

Rozmowa z księdzem Tomaszem Szady o Adwencie

Czym i po co jest Adwent przed Bożym Narodzeniem – wyjaśnia nam pochodzący z Poraja koło Horodła ksiądz wikariusz Tomasz Szady obecnie pełniący służbę w parafii pw. św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim.

Reklamy

 

Boże Narodzenie jest poprzedzane Adwentem, czyli?

– Adwent to czas przygotowania. Mamy cztery niedziele adwentowe, aby przygotować nasze serca na coś wyjątkowego, na Boże Narodzenie, które było tak bardzo zapowiadane przez proroków w Starym Testamencie.

Reklamy

Adwent ma nam przypomnieć również o drugim przyjściu Pana Jezusa na ziemię, będzie to jak się mówi „koniec świata”, warto o tym poczytać w ostatniej księdze Biblii w Apokalipsie. Święty Jan opisuje wszystkie znaki, jakie będą obecne w tym czasie.

 

Jakie powinno być zachowanie wierzących w Adwencie i w pierwszym dniu Świąt?

Reklamy

Adwent to czas radości, gdyż czekamy na Kogoś, kto przyniesie pokój i szczęście dla całego świata. Należy, więc aktywnie przeżywać ten czas. Powinna nam towarzyszyć modlitwa, dobre uczynki, udział w Mszach Świętych ku czci Matki Bożej, zwanych ,,Roratami”. Jeśli ten czas Adwentu dobrze wykorzystamy, to w ,,pierwszy dzień świąt” – 25 grudnia odkryjemy, że mamy najwspanialszy prezent – Jezusa – Boga, który staje się człowiekiem. Nic więcej do szczęścia nam nie będzie potrzeba, gdyż Jezus wie, co dla nas jest najlepsze.

 

Inne zwyczaje…?

– Z czasem Adwentu wiąże się także szereg zwyczajów. W województwie lubelskim, na Mazowszu i na Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali „otrembywaniem Adwentu”. Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.

Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

(http://m.niedziela.pl/artykul/10073/nd/Symbole-i-zwyczaje-Adwentu)

Dziękuję za odpowiedzi 

– Szczęść Boże!

 


Wysłuchał – Marek A. Kitliński (mak)

Foto – archiwum ks. T. Szady