Rynek środków czystości wciąż charakteryzuje się stopniowym rozwojem. Według danych International Trade Center, Polska jest na jedynastym miejscu w rankingu największych importerów chemii gospodarczej na świecie. Udział naszego kraju wynosi 1,9% w skali światowej. W poniższym artykule przedstawimy Państwu najważniejsze informacje związane z rynkiem środków czystości w Polsce w ostatnich latach, oraz przewidywaną sytuacją w najbliższym czasie. Zapraszamy do lektury!
Import chemii gospodarczej w Polsce
W ostatnich latach import chemii gospodarczej w Polsce przeżywa rozkwit. W latach 2013-2017 wzrósł o niemal 20% – z poziomu 0,79 mld euro do 0,94 mld euro. Biorąc pod uwagę jakość importowanych produktów, nic w tym wypadku nie dziwi. Najchętniej kupowane środki czystości pochodzą z Niemiec. Polscy konsumenci podkreślają, że niemieckie produkty charakteryzują się wyższą skutecznością oraz wydajnością. Pomimo tego, że są one nieco droższe, starczają na dłużej, przez co tak naprawdę wydajemy mniej! Innymi, również chętnie kupowanymi środkami czystości są produkty włoskie. Te z kolei wyróżnia przede wszystkim zapach, który jest intensywny i utrzymuje się przez długi czas.
Hurtownie chemiczne w Polsce
Rynek chemii gospodarczej możemy podzielić na detaliczny i hurtowy. Hurtowo kupują oczywiście przedsiębiorstwa, które potrzebują dużych ilości środków czystości. Jeszcze kilka lat temu hurtownie kojarzyły się wyłącznie ze stacjonarnymi, wielkimi magazynami, do których klient musiał specjalnie jechać, aby dokonać zakupu interesujących go środków. W tej chwili coraz chętniej wybierane są hurtownie online. Takim miejscem jest na przykład B2B.europedg.pl – b2b.europedg.pl/o-firmie – gdzie bez problemu możemy zamówić konkretne produkty. Dużym atutem takiego rozwiązania jest również fakt, że istnieje możliwość porównania cen z innymi miejscami.
Eksport chemii gospodarczej w Polsce
Pomimo tego, że Polacy bardzo chętnie sięgają po środki piorące wyprodukowane u naszych zachodnich sąsiadów, eksport chemii gospodarczej w naszym kraju jest wyższy niż import. W latach 2013-2017 eksport wzrósł o 29,2% z poziomy 1,0 mld euro do 1,3 mld euro. Warto w tym miejscu wskazać, że Polska jest na dziesiątym miejscu w rankingu największych eksporterów chemii gospodarczej na świecie. Udział naszego kraju wynosi 2,7%.
Jak to wygląda w Unii Europejskiej?
Udział eksportu wszystkich krajów Unii Europejskiej w eksporcie globalnym w roku 2017 wyniósł 51,7%, a jego wartość wyniosła 25,3 mld euro. Największymi eksporterami byli w tamtym roku Niemcy, Belgia i Francja, których łączna wartość eksportu wyniosła 12,9 mld euro. Import chemii gospodarczej do Unii Europejskiej w porównaniu z eksportem jest nieco niższy i wynosił w roku 2017 19,4 mld euro. Największymi importerami byli Niemcy, Francja i Wielka Brytania, których łączna wartość importu wyniosła 7,6 mld euro.
Branża chemii gospodarczej w Polsce
Jak już wspomnieliśmy, rynek chemii gospodarczej w Polsce wciąż się rozwija. Najwyższa wartość przychodów należy do segmentu środków piorących (0,52 mld euro w 2018 roku), natomiast najmniejszy przychód wygenerowały pasty do polerowania, środki zapachowe oraz środki owadobójcze (0,19 mld euro). Największymi odbiorcami polskiego eksportu byli w roku 2017 Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i Francja. Polskie produkty chemii gospodarczej są coraz chętniej kupowane przez inne kraje na świecie, co może świadczyć o coraz wyższej jakości naszych środków czystości.
Gdzie kupić importowaną chemię gospodarczą?
Przede wszystkim musimy zastanowić się, czy chcemy dokonać zakupu detalicznego czy hurtowego. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej internetowych sklepów detalicznych, w których każdy może kupić coś dla siebie. Jeżeli interesują nas większe zakupy dla firm, lepiej zdecydować się oczywiście na hurtownie, które oferują niższe jednostkowe ceny (jednak musimy przekroczyć minimalną kwotę zakupu). Środki czystości – hurtownia b2b.europedg.pl to miejsce, w którym bez problemu możemy przejrzeć ofertę hurtowni, porównać ceny i dokonać zakupu bez wychodzenia z domu!
Jak widać, rynek chemii gospodarczej w Polsce wciąż się rozwija, a nasze produkty są coraz chętniej kupowane przez różne kraje na świecie.
(tekst i fot. mat. sponsora)