27 kwietnia 2024

Rynek stali kiedyś i teraz – perspektywa historyczna i współczesność

Na początku 1900 roku, United States Steel Corporation była pierwszą firmą na świecie, która osiągnęła rynkową wartość w wysokości miliarda dolarów. Było to na początku 1900 roku. W ciągu następnych dziesięcioleci połowa światowej produkcji stali była produkowana przez amerykańskie huty.

Od XIX wieku amerykański przemysł stalowy znajduje się w czołówce postępu technologicznego i produkcyjnego. Początkowe przejście z węgla drzewnego na koks w procesie wytopu rudy, po którym przyjęto proces Bessemera, spowodowało rozpowszechnienie się zintegrowanych hut stali. Prawie sto lat później, wprowadzenie pieców z otwartym paleniskiem zapewniło solidne podstawy do rozwoju amerykańskiego przemysłu stalowego.

Jednak ten wzrost trwał krótko, a zwiększone potrzeby modernizacji po wojnie zepchnęły przemysł na ścieżkę spadkową. Targana wojną Europa oraz Japonia musiały się odbudować i chętnie wykorzystywały do tego nowe technologie. Dało im to przewagę konkurencyjną nad amerykańskimi producentami stali, którzy niechętnie szli w tym kierunku.

Te rynkowe perturbacje były związane z zastępowaniem pieców wolnossących, z których korzystamy do dziś. Wraz z podstawowymi piecami tlenowymi zestawy kołowe do pracy ciągłej sprawiły, że cały proces produkcji stali stał się znacznie bardziej efektywny dzięki redukcji wymaganej siły roboczej i ilości zużywanej energii.

Branża stalowa w Ameryce

Dostawy stali odegrały zasadniczą rolę w rozwoju amerykańskiej infrastruktury miejskiej, w tym mostów, linii kolejowych, fabryk, samochodów i sprzętu gospodarstwa domowego. Dzięki ponad 100 zakładom produkującym i dostarczającym stal w całym kraju, przemysł ten wspiera utrzymanie około miliona Amerykanów. A jak w ogóle doszło do powstania pierwszych firm stalowych?

Na początku XX wieku w wyniku połączenia wielu amerykańskich firm powstała największa korporacja stalowa, jaką widziała Ameryka – US Steel. W wyniku tego osiągnięto stabilizację rynku i liczne porozumienia cenowe. Obecnie, US Steel pozostaje największym amerykańskim producentem stali, ale tylko 30% działalności tej firmy nadal koncentruje się na stali. Przejmując kilka wiodących amerykańskich firm z branży naftowej i gazowej w latach 80-tych, US Steel rozszerzyła swoje interesy na szeroko rozumiany przemysł naftowy i gazowy. Ostatecznie, korporacja zdywersyfikowała swoje obszary działalności poprzez inwestycje w transport, budownictwo, górnictwo, nieruchomości i chemikalia.

Recykling złomu na przestrzeni lat

Mimo że historyczne zapisy dotyczące odzyskiwania i ponownego wykorzystania złomu jako surowca sięgają 400 lat p.n.e., recykling tych materiałów był prawdopodobnie praktykowany dużo wcześniej. Istnieje wiele faktów przemawiających za tym, że w czasach wojen i niepokojów na świecie, recykling złomu przeżywał swój rozkwit. Było to szczególnie widoczne w czasie II wojny światowej z powodu ogromnego niedoboru surowców. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na broń i inne zasoby, ponowne wykorzystanie metalu stało się niezwykle ważne i konieczne.

Dzisiaj stal jest najbardziej przetwarzanym materiałem na świecie. Jej przetwarzaniem zajmują się wielkie globalnej firmy, takie jak Metinvest Poland. Powstające ulepszone gatunki stali są produkowane z myślą o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnej poprawie wydajności, przystępności cenowej i bezpieczeństwa. Stal pochodząca z recyklingu lub z odzysku nadal utrzymuje naszą infrastrukturę na powierzchni, a nasze środowisko naturalne jest bezpieczne.


(tekst i fot. mat. partnera)