12 kwietnia 2024

Samochód jest twoim narzędziem pracy? Trzy rzeczy, które warto wiedzieć

Dla wielu osób samochód to coś więcej niż tylko środek lokomocji. Może on bowiem być także narzędziem pracy, które powinno być jak najbardziej użyteczne. To jednak nie wszystko, są pewne rzeczy, o których warto wiedzieć, aby eksploatacja samochodu będącego narzędziem pracy była sprawna i tania.

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia są kwestią absolutnie podstawową, tym bardziej że to od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Oznacza to zatem, że bez wykupionej polisy nie można poruszać się po drogach publicznych. Wielu kierowców narzeka jednak, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są za wysokie. Otóż istnieje rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent. Jest nim kalkulator OC, czyli specjalne narzędzie, które znajdziemy w sieci. Wpisując swoje dane do odpowiedniego formularza, można sprawdzić, który ubezpieczyciel posiada najkorzystniejszą ofertę dla danego kierowcy.

Ubezpieczenie OC to jedna z polis, na które warto zwrócić uwagę. Przydatne może okazać się również autocasco, czyli ochrona na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Jest ono szczególnie istotne w przypadku samochodów, które służą jako narzędzia pracy. Podobnie rzecz ma się z polisą assistance. To ubezpieczenie na wypadek awarii pojazdu. Może się ona przytrafić wszędzie, również w dalekiej trasie. Wówczas wystarczy zadzwonić do ubezpieczyciela, aby przysłał on pomoc.

Regularny serwis

Każdy samochód powinien być regularnie serwisowany. Gwarantuje to bowiem szybkie wykrycie ewentualnych usterek oraz zużycia elementów eksploatacyjnych, co też przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Nie należy zatem zapominać o rutynowym badaniu technicznym pojazdu, a ponadto warto od czasu do czasu odwiedzić warsztat, szczególnie gdy samochód służy jako narzędzie pracy. Wówczas jest on narażony na znacznie szybsze zużycie.

Co warto sprawdzić? Przede wszystkim należy dbać o regularną wymianę oleju silnikowego. Kontroli wymagają również takie elementy jak klocki i tarcze hamulcowe, amortyzatory, czy też zawory silnika. Szybkie wykrycie ich zużycia bądź nieprawidłowego działania pozwoli uniknąć nieprzewidzianej awarii w trasie, która może przełożyć się na bardzo poważne koszty.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać. To klimatyzacja, która znacząco wpływa na komfort jazdy. Przynosi ona ulgę w gorące dni, a ponadto pozwala na szybkie oczyszczenie szyb z osadzającej się pary w sezonie jesienno-zimowym.

Nowe technologie

Nowe technologie na dobre zagościły w naszym życiu, nie inaczej jest w przypadku samochodów. Najlepszym tego przykładem jest nawigacja satelitarna, która umożliwia szybkie i sprawne dotarcie do celu. Coraz popularniejsze stają się również aplikacje na telefony komórkowe dedykowane kierowcom. Umożliwiają one na przykład kontrolę wydatków związanych z eksploatacją pojazdu, a nawet bezgotówkowe płacenie za przejazd autostradami.

Co ważne, wiele z tych udogodnień dostępnych jest zupełnie za darmo. Potrzebny jest jedynie smartfon, na którym można zainstalować aplikacje.

Eksploatacja samochodu będącego narzędziem pracy nieco różni się od korzystania z pojazdu w celach osobistych. Przede wszystkim potrzebna jest ochrona na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, którą można sobie zapewnić, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Niezwykle ważny jest również prawidłowy serwis, dzięki któremu pojazd będzie pewny i niezawodny. Warto także pamiętać o nowych technologiach. Potrafią one bowiem znacznie ułatwić pracę każdemu kierowcy.

(tekst i fot. mat. partnera)