22 kwietnia 2024

Samodzielna akcja Afgańskich Sił Bezpieczeństwa w Kabulu

Groźny terrorysta Asadullah Higran został zatrzymany podczas operacji przeprowadzonej przez Afgańskie Siły Bezpieczeństwa (ASB) – wyszkolonych przez polskich żołnierzy.

Na podstawie informacji uzyskanych przez polskich oficerów Służby Wywiadu Wojskowego (SWW), zatrzymany został w Kabulu niebezpieczny terrorysta – Asadullah Higran. Ten groźny rebeliant jest odpowiedzialny między innymi za prowadzenie działań bojowych przeciwko wojskom koalicji i lokalnym siłom bezpieczeństwa na terenie prowincji Ghazni i Patika. Ponadto Higran jest odpowiedzialny za działalność wywiadowczą Talibów, koordynowanie i przygotowywanie bezpiecznych schronień dla terrorystów oraz prowadzenie szkoleń z zakresu produkcji i podkładania IED (improvised explosive device – improwizowany ładunek wybuchowy).

Po raz pierwszy Afgańskie Siły Bezpieczeństwa samodzielnie dokonały zatrzymania groźnego terrorysty poza prowincją Ghazni na podstawie informacji przekazanych przez SWW. Asadullah Higran był na liście priorytetowych celów ISAF (ang. International Security Assistance Force – Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa). 

Minister Spraw Wewnętrznych Afganistanu – gen. Bismullah Khan Muhammadi określił operację zatrzymania groźnego terrorysty, jako przykład skutecznej kooperacji ISAF i ASB. Minister stwierdził, że terroryści nie mogą czuć się bezpieczni we wszystkich prowincjach i rejonach Afganistanu. Gen. Bismullah Khan Muhammadi zauważył, że operacja schwytania Higran’a wpisuje się pozytywnie w proces przekazywania odpowiedzialności (ang. transition) prowincji Ghazni lokalnym siłom bezpieczeństwa.

Proces transition dla Ghazni rozpoczął się 12 stycznia 2012 r., w kolejnych etapach stopniowo obejmie pozostałe dystrykty wchodzące w skład prowincji.

 

 

Rzecznik prasowy, szef sekcji informacyjno – prasowej

kpt. Jacek Thomas