Sefardyjskie brzemienia w Staszicu

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

24 marca 2009 w ramach cyklu spotkań z muzyką odbyły się w Zespole Szkół nr 2 dwa koncerty Zamojskiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Młodzież miała niecodzienną okazję poznania kultury i muzyki Sefardyjczyków – odrębnego kulturowo odłamu wyznawców judaizmu, wywodzących się z Półwyspu Iberyjskiego (Hiszpania, Portugalia) i częściowo z Prowansji. Dowiedzieliśmy się ,że niewielka grupa Żydów sefardyjskich osiedliła się w Zamościu i okolicach, przyjmując kulturę otaczających ich aszkenazyjczyków.

Sefardyjczycy mówili językiem ladino (dialekt judeokastylijski), a opowiedziała nam tak ciekawe historie, prowadząca audycję – pani Elżbieta Kula. Przepiękne pieśni o miłości, czasem tak trudnej, ale jakże potrzebnej każdemu człowiekowi wyśpiewali dla nas soliści:
pani Elżbieta Kozyra, pani Barbara Rabiega i pan Dariusz Sobczak.

Wszystkie utwory muzyczne zostały zaaranżowane przez pana Walerego Semeniuka, który grał na instrumentach klawiszowych. Na kontrabasie – Jerzy Syczuk, a na bębnach – Remigiusz Kozak.

Koncert spotkał się z wielkim uznaniem, zarówno ze strony nauczycieli, jak i młodzieży.

Muzyka, którą usłyszeliśmy przywiodła na myśl wspomnienia, zmuszała do refleksji, wzruszała, ale i bawiła wszystkich słuchaczy.

Po zaprezentowanym programie reporterzy naszego szkolnego radia RTM Staszic przeprowadzili „wywiadu ciąg dalszy” z panią Elżbietą Kulą. Czekamy z niecierpliwością na kolejne, wspaniałe koncerty.

tekst: D. Sędłak
foto: ZS nr 2

zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009