14 kwietnia 2024

Skończona 30-tka Lechitów, a co się działo 10 lat temu?

Ten zespół wokalno – instrumentalny działający od 1982 r. przy Parafii M.B.N.P. w Hrubieszowie podbija ludzkie serca i sceny, podczas wielu występów w przeróżnych miejscowościach, miejscach i okazji, zdobywając ciągle nowych wykonawców, słuchaczy oraz nagrody. Jednym ze słuchaczy był Wielki Polak – Jan Paweł II. Poniżej przebieg działalności zespołu 10 lat temu, czyli w 2003 r.

W roku 1982 na sugestię ówczesnego proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie ks. Stanisława Chomicza, organista p. Leszek Opała absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zamościu założył chór parafialny. Pierwsze próby odbywały się na cementowym podłożu, a pierwszymi występami były obsługi uroczystości kościelnych. Dnia 19 marca 1983 r., chór po raz pierwszy wziął udział w obsłudze mszy świętej w Dzień Świętego Józefa.


Poeta Goethe napisał:

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź

Tam ludzie dobre serca mają.

Wierzaj mi – źli ludzie

Nigdy nie śpiewają”

 

I jest to myśl wiodąca ks. Prałata Andrzeja Puzona, którą mobilizuje zespół do dalszego rozwoju.

 

Lechici – rok 2003

Skład zespołu „Lechici”;


soprany:

Beata Polak,

Małgorzata Nosko,

Iwona Szwanc,

Natalia Tymecka,

Ewa Wąsik,

Katarzyna Godzisz,

Aleksandra Burda;

 

alty:

Aneta Brzostowska,

Justyna Kaczkowska,

Agata Wojciechowska,

Marta Słupna,

Aleksandra Opała,

Magdalena Burda,

Ewelina Tymecka;

 

tenory:

Tomasz Dąbrowski,

Łukasz Warenica,

Marcin Dec,

Tomasz Dęga;

 

basy:

Krzysztof Załuski,

Paweł Kasztelański,

Jacek Wróbel;

 

kierownik zespołu niezmiennie – Leszek Opała,

opiekun i mentor – ks. dziekan Andrzej Puzon

 

– W dn. 3/5 I zespół wyjechał na południe Polski (Bukowina Tatrzańska – Zakopane – Kraków). Zaprosił ich Bartek Koszarek – instruktor Zespołu Góralskiego „Mali Wierchowianie”. Było zwiedzanie, również skoczni narciarskich. W kościele parafialnym w Bukowinie podczas mszy św. zostały wykonane m.in. kolędy na góralską nutę: Oj, maluśki, A wczora z wieczora, Nawet nam się to udało. W Krakowie występ w Klubie Garnizonowym 2 Korpusu Zmechanizowanego z repertuarem: Jingle bells, Przy onej górze, O Gwiazdo Betlejemska, Gwałtu, Cztery Lata, Cicha noc, Gore gwiazda, Adeste Fideles, Kołysanka Matki Bożej, Hej, w Dzień Narodzenia, Wołyńska pastorałka, Bosy pastuszek, A wczora z wieczora. Koncert należał do udanych. Wszyscy byli zadowoleni i radośni do czasu, gdy okazało się, że podczas koncertu zespół został okradziony. Zniknęło część toreb, plecaków, dokumenty „…zanim, zdenerwowani tym, co zaszło, wyjechaliśmy z Krakowa (wiadomo policja, dochodzenie, protokół itd.) minęło trochę czasu. Na domiar złego w drodze najpierw w busie popsuło się ogrzewanie, potem kierowca pomylił trasę, był, więc płacz i „zgrzytanie zębów” !!! To był pamiętny wyjazd”.

 

– Toruń 9/10 IV w Telewizji Chrześcijańskiej „Trwam” zespół nagrywał teledyski do utworów: Marsz Wiedeński – a cappella, Boży Posłaniec, Pamiętaj o tym, Prymas, Kresowe dzieci, O nienarodzonych, Ona jest piękna, To jest Wielkanoc, To nasze święto

 

– Emerytka pani Elżbieta Trześniowska – Przytuła napisała słowa do pieśni pt. „Trwam” nawiązującą do nowopowstałej katolickiej stacji TV i przysłała ją do ks. A. Puzona z prośbą czy p. L. Opała nie mógłby napisać muzyki, a zespół wykonać ten utwór. Prośba została spełniona.

 

– 13 IV w Niedzielę Palmową zespół w poszerzonym składzie o wszystkich chętnych śpiewających kiedyś w Lechitach wykonał Pasję wg św. Mateusza. Wystąpiło wówczas ponad 60 osób.

 

– 4 V udział zespołu w Regionalnych Uroczystościach Staszicowskich w Dziekanowie

 

– 24 V Jasna Góra – Częstochowa – występ „Lechitów” podczas

V Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja

 

– Udział zespołu  w VIII Nadbużańskich Spotkaniach Artystycznych  – Hrubieszów 2003

 

– 7 VI zespół „Lechici” został zaproszony na Święcenia Prezbiteriatu w Katedrze Zamojskiej oraz  8 VI  do obsługi mszy św. prymicyjnej ks. Wiesława Knapa w Majdanie Sopockim

 

– 29 VI udział „Lechitów” z okazji Jubileuszu 100 – lecia Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, czyli swoim rodzimym kościele, który został wybudowany przez władze carskie razem z koszarami w latach 1903 – 1905. W czasie wojny Niemcy z kościoła zrobili stajnię i magazyny. W latach 1944 – 1953 – służył celom religijnym, niestety został zamknięty przez władze komunistyczne i znowu przekazany na magazyny, więc uległ dewastacji. Z inicjatywy ks. Stanisława Chomicza do kapitalnego remontu przystąpiono 27 VI 1982 r.  Ze starego wyposażenia zachowały się tylko 2 żyrandole. 27 VII 1983 r. obowiązki proboszcza przejął ks. Andrzej Puzon

 

– W lipcu zespół śpiewał podczas mszy św. w Krasnobrodzie na Górze Św. Rocha

 

– W sierpniu jak zwykle zespół uczestniczył w uroczystościach i mszach św. z okazji „Święta Plonu”, tym razem w: Białopolu, Skierbieszowie, swojej Parafii, której przewodniczył ks. dziekan A. Puzon

 

– 17 IX występ w uroczystej mszy św. na Cmentarzu Wojskowym z okazji 64 Rocznicy napadu Rosji na nasz kraj

 

– „Lechici” wystąpili z recitalem podczas uroczystości z okazji otwarcia Zespołu Szkół w Uhrze k/ Chełma. Zaśpiewano tam : Krakowiaki, Na Wawel, Piechota, Czerwone maki, Kresowe dzieci,  Stęskniony stoisz nad Bugiem, Mix żołnierski, Panno Pszeniczna, Jak ziarna różańca, Życzymy, życzymy

 

– 12 X występ Lechitów i Lechitek w kościele M.B.N.P. i HDK z okazji XXV – lecia Pontyfikatu Jana Pawła II oraz Dnia Edukacji Narodowej; repertuar: Hymn narodowy, Hymn watykański, Gaudeamus igitur, Gaude Mater, wiersz „Słowiański Papież” (B. Polak), Barka, Boży Posłaniec, Totus Tuus, Ziarna, Jezu, Jezu, Wypłyń na głębię, wiersz – B. Polak, Zaufaj.

W HDK w części artystycznej wystąpili również zespół „Nicolaus” i Zespół Pieśni i Tańca  Ziemi Hrubieszowskiej HDK

 

– 26 X Tygodnik Katolicki „Niedziela” opublikował pieśń poświęconą Matce Bożej, patronce Ziemi Lubomelskiej na Wołyniu pt. „Lubomelska Panienka”. Autorem pieśni jest poeta z Chełma p. Krzysztof Kołtun, melodię napisał p. Leszek Opała. Pierwszym wykonawcą był właśnie zespół „Lechici” i od tej pory pątnicy śpiewają ją na kresowych pielgrzymkach.

 

– 7/9 XI w HDK odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Gośćmi honorowymi byli: „Eleni”, Zespół Tańca Ludowego UMCS z Lublina oraz Mieczysław Szcześniak, który razem z „Lechitami” wykonał „Dumkę na dwa serca”. W sumie wystąpiło 29 solistów i 17 zespołów. Wśród solistów zwyciężyła Małgorzata Boć z Rzeszowa a jej koledzy z grupy „Quarto” w kategorii zespołów.

 

 – 18 XI recital” Lechitów” w czasie finału  XVIII Konkursu Fotografii Amatorskiej WP – FOTO – Zamość 2003: repertuar: Krakowiaki, Na Wawel, Zamek, Piechota, Raduje się serce, Kresowe dzieci, Samotny stoisz nad Bugiem, Czerwone maki, Kolumbowie, Ziarna, Śpiewajmy Bogu, Mix żołnierski; prowadzenie M. Słupna

 

– 14 XII występ zespołu w Domu Dziecka w Zamościu, było to spotkanie wigilijne dla pracowników i wychowanków;  program: Jingle bells, Przy onej górze, Oj, maluśki, Gore Gwiazda, Cztery lata, Gwałtu, gwałtu, Kołysanka Matki Bożej, Hej, w Dzień Narodzenia, O gwiazdo betlejemska, A wczora z wieczora.

 

Na podstawie kronik zespołu, które prowadzi długoletnia członkini „Lechitów” p. Marta Słupna i jej poprawek –

 


Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)