19 czerwca 2024

SOSW: Lekcja w kontakcie z przyrodą

W dniu 09.10. 2013 r. grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hrubieszowie uczestniczyła w nietypowych zajęciach przyrodniczych w kompleksie leśnym w Witkowie – Nadleśnictwo Mircze.

Reklamy

W lesie przywitali nas – Komendant Straży Leśnej pan Wojtek Masłosz i Podleśniczy pani Monika Łygas. Odbyliśmy spacer po lesie, oglądaliśmy młode sadzonki w szkółce. Pani Monika mówiła o sadzeniu drzew, ochronie przed szkodnikami, celowych wycinkach. Oprowadziła nas po ścieżkach edukacyjnych, które wiodły po specjalnie wyznaczonych przez leśników trasach ukazujących najciekawsze fragmenty ekosystemów leśnych. Opowiadając nam o zwierzętach, podawała różne ciekawostki. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.

Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących las. Nasłuchiwaliśmy odgłosów przyrody w środowisku leśnym. Podczas spaceru po lesie podziwialiśmy przepiękną „złotą polską jesień”, poznawaliśmy grzyby jadalne i trujące. Dzięki tak poprowadzonym zajęciom poszerzyliśmy wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznaliśmy zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami, szczególnie w okresie zimowym.

Reklamy

Na zakończenie wycieczki odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć kaplicę św. Mikołaja na tzw. Wilczym Uroczysku w Kryłowie. Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

Serdecznie dziękujemy panu Wojtkowi, pani Monice i Nadleśnictwu Mircze za to wspaniałe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Reklamy


Uczniowie klasy I – II  PDP wraz z wychowawcą Aliną Laskowską 

 

„Uczmy miłości do przyrody, uczmy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je.

I przestrzegajmy dzieci by tego piękna nie niszczyły.”

H. Zdzitowiecka


Info i fot. PZPSW