15 lipca 2024

Speed test, czyli badanie prędkości łącza

Zbadanie prędkości łącza nie jest skomplikowane, a do jego wykonania wystarczy jedynie wejść na odpowiednią stronę internetową.

Reklamy


Jak sprawdzić prędkość swojego łącza?

Aby sprawdzić prędkość łącza internetowego, należy wyszukać jedną ze stron określanych jako speed test i kliknąć w odpowiednim miejscu na przycisk „start”. Następnie, po kilkunastu lub kilkudziesięciu sekundach pojawią się na ekranie rezultaty – zazwyczaj w formie trzech parametrów (prędkość pobierania, prędkość wysyłania i opóźnienie). W przypadku niektórych aplikacji testujących możemy ponadto zobaczyć porównanie naszego wyniku z wartościami osiągniętymi wcześniej przez inne osoby.

Reklamy


Czy badanie prędkości łącza jest miarodajne?

Badanie prędkości naszego łącza internetowego może dać nam bardzo dobre przybliżenie jego rzeczywistych parametrów. Warto jednak mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach tego rodzaju pomiary mogą okazać się niepoprawne.

Reklamy

Wykonując speed test nie powinniśmy korzystać z jakichkolwiek programów obciążających nasze łącze. Wyłączmy więc aplikacje takie, jak klient sieci torrent, a ponadto upewnijmy się, że nie mamy uruchomionych żadnych innych kart w przeglądarce WWW (oprócz tej z testerem prędkości łącza). Jeśli potrafimy, sprawdźmy też, czy przypadkiem nie aktualizuje się nam w danym momencie jakiś program (lub sam system operacyjny) – pobieranie aktualizacji może bowiem bardzo negatywnie wpłynąć na wynik testu.

Sytuacja nieco się komplikuje w przypadku, gdy nasz komputer nie jest jedynym podłączonym do sieci, której prędkość pragniemy zweryfikować. Jeśli w danej chwili korzysta z niej inny użytkownik i na przykład ogląda film w serwisie Youtube lub ściąga pliki, nasz test nie będzie miarodajny.

Dodatkowym problemem może być konfiguracja routera, czyli urządzenia pośredniczącego pomiędzy naszym komputerem a resztą sieci. Niekiedy zdarza się, że jest on ustawiony w taki sposób, aby specjalnie serwować nam łącze o ograniczonej prędkości – zwykle z uwagi na obecność innych użytkowników korzystających w naszym domu z Internetu.


Prędkość łącza a Wi-Fi

Jeśli zapoznaliśmy się już z wyżej wymienionymi wyjątkami, musimy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Mianowicie prędkość łącza, jaką oszacuje nam internetowy tester (lub aplikacja na smartfonie) może być zależna od odległości od urządzenia nadającego sygnał Wi-Fi (oczywiście o ile łączymy się bezprzewodowo).

Należy zwłaszcza zwrócić uwagę na sytuację, gdy sygnał odbieranej przez naszego laptopa lub tablet sieci jest bardzo słaby. Zmierzona prędkość łącza nie zawsze odpowiada wtedy jej rzeczywistej wartości.

 

fot. mat. sponsora