Spotkanie w Radomiu

Radom

Reklamy

W dniach 23 – 25 kwietnia w Radomiu odbył się I Ogólnopolski Zjazd Szkół i Drużyn Harcerskich im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, w którym uczestniczyła delegacja Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie.

W zjeździe udział wzięło jedenaście szkół:
Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach
Zespół Szkół Zawodowych nr1 w Bychawie
PSP im. Hubalaczyków w Ruskim Brodzie
PSP im. „Hubala” w Birczy
Gimnazjum Nr 141 w Warszawie
Szkoła Podstawowa nr 3 w Hrubieszowie
Zespół Szkół Nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim PSP w Przybranowie
Szkoła Podstawowa nr 32 w Białymstoku
Szkoła Podstawowa nr 3 w Łodzi

Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa delegacja uczniów w składzie: Katarzyna Tokarz, Barbara Marut, Piotr Capiuk oraz nauczyciele p. Justyna Marcych i p. Paweł Nowak.

I Ogólnopolski Zjazd Szkół i Drużyn Harcerskich im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu przeszedł do historii i na pewno pozostanie długo w naszej pamięci. Był to zjazd bardzo udany i bogaty w wydarzenia historyczne.

Pierwszego dnia odbyło się otwarcie Zjazdu przez Panią Dyrektor Beatę Mroczkowską połączone z uroczystą akademią. Oprócz tego w tym dniu posadzono 21 drzewek upamiętniających obchody Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół oraz dokonano wpisu do księgi pamiątkowej i złożono kwiaty przy pomniku „Hubala”.

Drugiego dnia wszyscy uczestnicy zjazdu pojechali autokarami do Anielina, gdzie zginął mjr Henryk Dobrzański. Gdy dotarliśmy na miejsce, odbyła się msza polowa z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych w Łodzi. Po mszy odbył się apel poległych przygotowany przez harcerzy oraz złożenie kwiatów przy pomniku. Kolejnym punktem programu było spotkanie z pułkownikiem Marianem Zachem – Hubalczykiem, kustoszem szańca w Anielinie.

Następnym etapem szlaku hubalowego były Bielawy, gdzie odbyła się ostatnia wigilia „Hubala”. Tu zapaliliśmy znicze. Odbyło się tam też ognisko prowadzone przez harcerzy; piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Radomia.
Ostatni dzień naszego pobytu był bardzo udany, gdyż uczestniczyliśmy w projekcji widowiska historycznego pt. „Hubalowe Zaduszki”. Potem przyszedł ten najbardziej smutny moment – trzeba było się pożegnać ze wszystkimi uczestnikami zjazdu i wyruszyć w drogę powrotną do Hrubieszowa. Żal nam było opuszczać tak pięknego miasta, jakim jest Radom.

Szkoła Podstawowa nr 3 w Hrubieszowie dziękuje

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Panu Zbigniewowi Doleckiemu za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Podziękowania składamy również Dyrektorowi Muzeum im. ks. Stanisława Staszica Pani Barbarze Wlizło, Naczelnikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Panu Szymonowi Patkowskiemu oraz Naczelnikowi Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Panu Dariuszowi Czujkowskiemu za otrzymane materiały promujące nasze miasto i powiat, które mogliśmy przekazać wszystkim delegacjom szkół biorących udział w tym zjeździe.

Info i foto:
SP nr 3 w Hrubieszowie

Zdjęcia »