Staszic na warsztatach językowych „Learning Without Borders”

W nauce języka angielskiego bardzo ważna jest praktyka. Styczność z „żywym” językiem często daje o wiele lepsze efekty, niż przysłowiowe „wkuwanie” słówek i reguł gramatycznych. Pamiętając więc o tej zasadzie, dnia 08.04.2016r wszystkie grupy uczące się angielskiego na poziomie rozszerzonym udały się do Lublina na warsztaty językowe organizowane przez europejski program „Learning Without Borders”.

Reklamy

 

W przytulnej kawiarni prowadzący – Richie Mullaney pokazał nam nie tylko, jak można bawić się językiem, ale przybliżył nam też tradycję i kulturę Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy święta i festiwale, często takie, których nazwa tylko obiła nam się kiedyś o uszy, m.in.: First Footing, Guy Fawkes Night, Cheese Rolling czy Pancake Race.

Wszystko to w sposób bardzo obrazowy –prezentacji towarzyszyły zdjęcia i filmy, a sam Richie opowiadał o wszystkim tak humorystycznie i energicznie, że słuchaliśmy z zapartym tchem.

W drugą część warsztatów zaangażowani byliśmy też my. Dotyczyły one bowiem literatury Williama Szekspira – angielskiego poety i aktora. Oglądaliśmy fragmenty filmów, uczyliśmy się poetyckich, wyszukanych słów, których dawniej używano w Anglii. Jednak największe zainteresowanie wzbudziło odgrywanie scenek ze sztuk teatralnych. Pod okiem Richiego wcielaliśmy się w role m.in. Romea i Julii. Sprawiło to wszystkim bardzo dużo radości.

Te warsztaty bardzo dużo nas nauczyły. Nie tylko poprawiliśmy nasze praktyczne umiejętności, co na pewno przyda się za rok na maturze ustnej z języka angielskiego, ale jesteśmy teraz bogatsi o wiedzę o kulturze i tradycji innych narodowości, co – jak się okazało – wcale nie musi być trudne.

 

 

Tekst: Katarzyna Bucior kl. II b