20 czerwca 2024

Staszic: Pierwsze obserwacje astronomiczne

W dniu 11 marca 2014 roku odbyły się pierwsze obserwacje astronomiczne w ramach zajęć pozalekcyjnych Szkolnego Koła Astronomicznego. Celem zajęć była obserwacja Słońca i plam na Słońcu przy użyciu teleskopu typu Newtona o średnicy zwierciadła 15 cm wyposażonego w odpowiedni filtr Baadera.

Reklamy

Efekty naszej pracy uwieczniliśmy przy użyciu lustrzanki podłączonej do teleskopu.

Słońce jest naszą Dzienną Gwiazdą, jest zupełnie zwyczajnym żółtym karłem, jakich pełno w Naszej Galaktyce. Średnica Słońca jest ogromna, jest 109 razy większa od średnicy Ziemi. W jego wnętrzu od kilku milionów lat panuje niezwykle duża temperatura, którą powoduje przemiana wodoru w hel w wyniku syntezy jądrowej. Na powierzchni Słońca możemy obserwować w zależności od posiadanego sprzętu różne ciekawe zjawiska takie jak: plamy słoneczne, pochodnie, granule czy nawet protuberancje.

Reklamy

Dla większości uczestników zajęć była to pierwsza w życiu możliwość zobaczenia naszej gwiazdy w okularze teleskopu i poznania podstawowych mechanizmów rządzących Wszechświatem. To cenne doświadczenie pokazało uczestnikom zajęć, że warto spojrzeć na nasz świat z nieco innej perspektywy. Warto uświadomić sobie, jakie miejsce zajmujemy we Wszechświecie, skąd się tu wzięliśmy i dokąd zmierzamy. Astronomia pozwala popatrzeć nam na świat na wiele sposobów, a poprzez lekcję pokory i cierpliwości może nauczyć nas szacunku dla siebie i naszej planety.

Czekamy na pogodne noce bo następnym obiektem naszych obserwacji będzie Księżyc.

Reklamy

 

Radosław Dąbrowski (ZS nr 2)

fot. ZS nr 2