Stowarzyszenie „Mamy Siebie”: Zajęcia z tenisa ziemnego

Zajęcia te przeznaczone są dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tenisem. Odbywają się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Pierwsze dwa spotkania poświęcone było ogólnemu zapoznaniu się z tenisem: przepisami, sprzętem, zachowaniu na korcie, rodzajami chwytów i różnorakich uderzeń.

Reklamy

Zajęcia z z tenisa ziemnego organizowane są w ramach projektu „W grzywie i grzywce wiatr a w sercu siła…” finansowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie, z dotacji Województwa Lubelskiego ze środków PFRON.   
 
Zajęcia te przeznaczone są dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem. Odbywają się w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Pierwsze dwa spotkania poświęcone było ogólnemu zapoznaniu się z tenisem: przepisami, sprzętem, zachowaniu na korcie, rodzajami chwytów i różnorakich uderzeń. Ważnym elementem, jakiemu prowadzący poświęcił sporo uwagi to problem bezpieczeństwa na tego typu zajęciach rekreacyjno-sportowych, wynikających z winy i osobowości ćwiczącego. Należy również pamiętać, że ważnym elementem zajęć jest rozgrzewka, która przygotowuje organizm do większego wysiłku i w znacznym stopniu zapobiega kontuzjom. 
 
Następna rzecz to już kierunkowe ćwiczenia prowadzące do nauki pierwszego rodzaju uderzenia w tenisie (dla większości naturalnego) jakim jest forhend. Grupa ćwiczeń wstępnych pozwoliła na zapoznanie się z techniką tego uderzenia, zwrócenie uwagi na prawidłowy uchwyt rakiety i poprawne wykonanie uderzenia. Prowadzący zapoznał uczestników jak należy wykonywać poprawnie kolejne fazy w forhendzie na swoim przykładzie oraz poprzez środki audio wizualne, aby każdy z nich mógł dokładniej zapoznać się techniką tego uderzenia. Podkreślał trzy ważne elementy, takie jak faza zamachu, faza uderzenia i faza zakończenia. (odpowiednia praca nóg, barków, mięśni, właściwe przenoszenie ciężaru ciała, uderzenie piłki przed sobą itp.).
 
Miło było obserwować pierwsze drobne sukcesy, kiedy to większość ćwiczących naprawdę w miarę dobrze radzili sobie z forhendem. W kolejnych etapach na pewno poznają oni kolejne uderzenia i być może nie będą ani nową Radwańską czy nowym Janowiczem, ale z wielką przyjemnością będą wracać do tego typu sportu. Kolejna relacja z zajęć w najbliższym czasie …
    
Szczególne podziękowania składamy Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie Panu Dariuszowi Szadowskiemu, który bezinteresownie użyczył nam sali gimnastycznej na prowadzenie zajęć. 

 

 

Stowarzyszenie Mamy  Siebie