W świątecznej bożonarodzeniowej atmosferze Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie gościł 20 osobową delegację z zaprzyjaźnionej szkoły im. Oleksandra Cinkalowskiego we Włodzimierzu Wołyńskim.
21 grudnia 2016 r. przyjechało do nas 12 uczniów od klasy piątej do ósmej wraz z p. dyrektorem Oleksandrem Romaniukiem, nauczycielami i przedstawicielem rodziców.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy partnerskiej między szkołami. Po przyjeździe nasi goście zostali serdecznie powitani przez dyrektor Danutę Krawczuk, Burmistrza Miasta Tomasza Zająca, Przewodniczącą Rady Miasta Annę Świstowską, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, nauczycieli i zaproszeni na poczęstunek do stołówki szkolnej. Następnie pod opieką p. Daniela Lipskiego odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły, uczących się swoich klasach.
By poczuć namiastkę świątecznej atmosfery zaprosiliśmy naszych kolegów i koleżanki do Hrubieszowskiego Domu Kultury, by wspólnie z nami obejrzeli „Opowieść wigilijną”, spektakl przygotowany przez młodzież ZS nr 2 pod kierownictwem ks. Mariana Wyrwy. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tego teatralnego wydarzenia z morałem, opowiadającego o magii Świąt Bożego Narodzenia. Książka powstała w 1843 roku i od tego czasu doczekała się niezliczonej ilości adaptacji scenicznych, filmowych i muzycznych.
Opowieść o starym, zgorzkniałym kupcu, Ebenezerze Scrooge’u, który pewnej nocy wigilijnej doświadcza najgłębszej przemiany nieustannie przypomina nam, czym jest przyjaźń, miłość, związki rodzinne i w końcu magia Świąt Bożego Narodzenia. Ebenezer Scrooge to samotnik, nie lubi ludzi, a jego jedynym celem w życiu jest pomnażanie majątku.
W noc wigilijną ukazuje mu się duch jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win, który wykuł sobie za życia. Gdy pokazują mu się kolejne duchy obrazujące jego przeszłość, teraźniejszość a przede wszystkim przyszłość, Scrooge, przerażony wizją samotnej śmierci, postanawia zmienić swoje życie, staje się ponownie szczodrym, serdecznym, kochającym, otwartym człowiekiem, takim jakim był w młodości, zanim zamienił się w zgorzkniałego, niechętnego ludziom skąpca.
Po powrocie nasi goście wraz z grupą uczniów klasy IV a: Zuzanną Tychmańską, Oleksandrą Schymchuk, Patrycją Zając, Julią Kaniugą, Karolem Grzeszczukiem, Bartoszem Pawelcem, Mikołajem Patkowskim, Bartoszem Brzóską, Filipem Padkowskim, przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego Kingą Frąc Martyną Wiśniewską, Dominiką Czupryńską, Julią Kopczyńską, Olgą Śmietanką, Mariją Sachuk, Martą Markiewicz, Aleksandrą Kędzierą, Agatą Łabą i Sylwią Walencik wraz z panią Justyną Marcych i Danielem Lipskim wzięli udział w bożonarodzeniowych warsztatach artystycznych prowadzonych przez panią Agnieszkę Handziuk nauczyciela naszej szkoły.
Spotkanie było okazją do poznania polskich i ukraińskich tradycji bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd oraz wyzwolenia twórczego potencjału dzieci. Uczniowie naszej szkoły w strojach ludowych zwrócili uwagę na piękne, tradycyjne, wyszywane koszule z bufiastymi koszulami, zwane soroczki, w które ubrani byli Goście. Na Ukrainie Rizdwo Chrystowe (Boże Narodzenie) obchodzone jest w dniach 7-9 stycznia. W przeddzień tych świąt obchodzi się Świat-Weczir. W tym dniu, podobnie jak w chrześcijańską Wigilię, czeka się na pierwsza gwiazdkę, a potem zsiada się do stołu, na którym powinno znajdować się dwanaście postnych potraw.
W radosnej atmosferze uczestnicy warsztatów mieli możliwość indywidualnego i swobodnego wypowiadania się ,tworzenia i wspólnego kolędowania, Efektami twórczej zabawy były kolorowe choineczki z piórek, Mikołaje oraz lukrowane samodzielnie pachnące cynamonem pierniczki. Świąteczne stroiki, piękna szopka i kolorowa choinka wszystkich wprowadziły w bożonarodzeniowy nastrój.
MB
Zdjęcia:
źródło i fot. ZSM nr 3