22 czerwca 2024

Światowy Dzień Bez Papierosa w SP nr 1

Dnia 02.06.2008r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie, odbyły się dwa apele profilaktyczne z okazji „ŚWIATOWEGO DNIA BEZ PAPIEROSA”, obchodzonego na całym świecie w dniu 31 maja.

Reklamy

Jak wskazuje sama nazwa kampanii „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”, w której szkoła aktywnie uczestniczy, uczniowie „Jedynki” uczą się jak „zachowywać trzeźwy umysł”, uczą się więc przyjmowania prawidłowych postaw i dokonywania słusznych wyborów, zwłaszcza w kwestii sięgania po używki.

Podczas apeli dla dwóch grup wiekowych, zaprezentowane zostały przedstawienia profilaktyczne o tematyce antynikotynowej.

Reklamy

Uczniowie starszych klas obejrzeli przedstawienie zatytułowane „NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ”. Przedstawienie zostało przygotowane przez szkolne Koło Teatralne „Pinokio”, pod kierunkiem p. Jolanty Podlewskiej.

Treść przedstawienia sugestywnie nawiązywało do sytuacji, w których młodzi ludzie są namawiani do zapalenia papierosa.

Reklamy

Główna postać przedstawienia, czarny charakter – „ Papierosiak”, usiłował nakłonić dzieci do palenia papierosów. Ukazanie przez pozostałych aktorów wszelkich zgubnych wpływów palenia (negatywny wpływ nikotyny na organizm człowieka, straty społeczne i finansowe), a także zaprezentowanie asertywnych sposobów odmawiania w sytuacji namawiania sprawiły, że „Papierosiak” został pokonany.

W przygotowaniu scenografii do tego przedstawienia pomogła p. Barbara Mielniczuk.

Drugie przedstawienie, przygotowane przez małych aktorów z kl. II b, pod kierunkiem pani Sabiny Kuryło i przy pomocy p. Agnieszki Kolano, nosiło tytuł „W TEJ RODZINIE NIE PALIMY”. Na uwagę zasługuje fakt, iż autorem scenariusza tego przedstawienia jest p. Sabina Kuryło. W przygotowanie scenografii i strojów zaangażowali się rodzice.

Drugoklasiści, w uroczy sposób przedstawili scenki z życia rodziny, w której dzięki dzieciom, dorośli odrzucili nałóg palenia papierosów.

Papierosy, które jak wiadomo zatruwają życie nie tylko palącym, ale i tzw. „biernym palaczom”, zostały wyrzucone do kosza, a rodzina ukazana w przedstawieniu zaczęła dbać
o zdrowie.

Wesołe piosenki, śpiewane przez dzieci przy akompaniamencie gitary, podkreśliły najważniejsze treści przedstawienia „W tej rodzinie nie palimy”. Padła propozycja, by to przedstawienie obejrzeli rodzice podczas wywiadówek.

Po zakończeniu przedstawienia głos zabrał ks. Wiktor Koziński, proboszcz Parafii Ducha Św. w Hrubieszowie, który w swym przemówieniu podał trzy istotne powody, dla których nie warto sięgać po używki – w tym najistotniejszy z nich (zagrożenie zdrowia i życia człowieka) w nawiązaniu do 5-go Przykazania Bożego „Nie zabijaj”.

Pani dyrektor Dorota Cybula zwracając się do dzieci ogłosiła, iż w SP nr 1, obowiązuje niezmiennie „moda na niepalenie”, której nikomu nie można lekceważyć.

Apele w dniu 02.06.2008 r. stały się okazją do podsumowania cyklu spotkań profilaktycznych: zajęć i pogadanek dotyczących uzależnień oraz okazją do wręczenia nagród w konkursie profilaktycznym dla szóstoklasistów.

Nagrody, ufundowane przez Urząd Miasta w Hrubieszowie otrzymali następujący uczniowie klas szóstych:

Laureaci: Agata Masłosz, Aleksandra Szczypek i Katarzyna Mazniewa

Wyróżnieni: Kinga Kurowska, Karol Perechowski, Nikole Paradowska, Michał Giergiel, Marta Flisiak, Barbara Szwiec, Maciej Michalczuk i Anna Bitner.

Zbliżają się wakacje – to czas swobody i odpoczynku, czas zawierania nowych znajomości, ale także czas próby, jaka stoi przed dziećmi i młodzieżą. W okresie wakacyjnym młodzi ludzie niestety o wiele częściej inicjują spożywanie alkoholu, palenie papierosów. Dlatego warto rozmawiać z nimi o tym, jak być sobą, nie ulegać presji grupy oraz jak żyć zdrowo.

Tekst: Marta Kuczyńska

zobacz zdjęcia >>